Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim. Najmłodsza ofiara miała tylko 2 lata

i

Autor: PEXELS.COM Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim. Najmłodsza ofiara miała tylko 2 lata

Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim. Najmłodsza ofiara miała niecałe 2 lata [WIDEO]

2022-05-09 8:16

W poniedziałek, 9 maja, mija 35 lat od katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim. Tego dnia, o godzinie 11:12, podczas lotu na trasie Waszawa-Nowy Jork, w trakcie pochodzenia od awaryjnego lądowania doszło do rozbicia się samolotu. Na pokładzie znajdowały się 183 osoby, wszystkie zginęły. Najmłodsza z nich miała tylko niecałe dwa lata. Na pokładzie "Tadeusza Kościuszki" był także mechanik Ryszard Chmielewski, który miał lecieć samolotem w 1980 roku, w którym... zginęła Anna Jantar (+29 l.).

Ostatnie słowa, które wypowiedzieli piloci kierujący samolotem „Tadeusz Kościuszko” mrożą krew w żyłach. – Dobranoc! Do widzenia! Cześć! Giniemy! – można usłyszeć w nagraniach odzyskanych z czarnych skrzynek i zapisu rejestru lotu. 9 maja 1987 roku w Lesie Kabackim rozbił się samolot. Na pokładzie maszyny przebywały 183 osoby. Wszyscy zginęli. To była największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Katastrofa samolotu w Lesie Kabackim. W tym miejscu zginęły 183 osoby!

W samolocie znajdowało się 11 członków załogi oraz 172 pasażerów. Wśród zabitych było 17 obywateli Stanów Zjednoczonych i 21 Polaków mieszkających stale za granicą. Najstarszą pasażerką była 95-letnia Kazimiera Hanson-Adrian – Amerykanka polskiego pochodzenia. Najmłodszą ofiarą była półtoraroczna Yvette Victoria Trubisz, która 9 maja 1987 roku podróżowała samolotem ze swoimi rodzicami. Wśród pasażerów, którzy stracili swoje życie, było również pięciu pracowników Polskich Linii Lotniczych LOT.

Pośmiertne uhonorowanie

23 maja 1987 roku odbył się pogrzeb 15 pracowników PLL LOT. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły tysiące osób, a sama ceremonia miała charakter pogrzebu państwowego z wojskową asysta honorową. Załoga "Tadeusza Kościuszki" spoczęła na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Tu także jest symboliczny grób kpt. pilota Zygmunta Pawlaczyka, którego prawdziwy grób znajduje się na Starych Powązkach. Co roku odbywa się msza za ofiary katastrofy. Z powodu pandemii COVID-19 nie odbywały się jednak oficjalne uroczystości. Na grobach załogi co roku pojawiają się także wieńce od Polskich Linii Lotniczych LOT.

Rada Państwa uhonorowała 11-osobową załogę lotu odznaczeniami państwowymi. Zygmunt Pawlaczyk, który był pierwszym pilotem i dowódcą załogi samolotu otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Leszek Bogdan, Ryszard Chmielewski, Leopold Karcher, Wojciech Kłossek i Lesław Łykowski otrzymali Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – byli to nawigatorzy, radiooperatorzy, mechanicy, instruktorzy oraz II pilot. Złoty Krzyż Zasługi otrzymały pośmiertnie stewardessy, które tego dnia obsługiwały pasażerów na pokładzie „Tadeusza Kościuszko”. Były to: Maria Berger-Senderska, Hanna Chęcińska, Małgorzata Ostrowska, Jolanta Potyra, Beata Płonka.

W trakcie ceremonii pogrzebowej wiceprezes Rady Ministrów dokonał symbolicznego aktu dekoracji.

Tragicznie zmarli pasażerowie zostali pochowani we wspólnej mogile na cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie, w kwaterze E XVIII 1. 

Kwatery załogi samolotu "Tadeusz Kościuszko" na Powązkach Wojskowych. 35 lat od katastrofy w Lesie Kabackim. Niezapomniani
Sonda
Czy leciałaś/eś kiedykolwiek samolotem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki