Potworna katastrofa samolotu w Lesie Kabackim. Zginęły 183 osoby

i

Autor: TADEUSZ ZAGOŹDZIŃSKI/PAP

Katastrofa samolotu w Lesie Kabackim. W tym miejscu zginęły 183 osoby!

2022-05-07 7:10

W poniedziałek (9 maja) mija 35 lat od katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim. Tego feralnego dnia, 9 maja 1987 roku o godzinie 11:12, podczas lotu na trasie Warszawa-Nowy Jork, w trakcie podchodzenia do lądowania, po awarii silników, doszło do katastrofy. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie – 183 osoby – a sam samolot został doszczętnie zniszczony.

35. rocznica katastrofy samolotu w Lesie Kabackim

„Dobranoc! Do widzenia! Cześć! Giniemy!” – tak brzmiały ostatni słowa pilotów kierujących samolotem „Tadeusz Kościuszko”, który 9 maja 1987 roku rozbił się w Lesie Kabackim. W katastrofie zginęły 183 osoby. To była największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa.

Samolot LOT-u, lecący do Nowego Jorku, wystartował z lotniska na Okęciu o godzinie 10:17. Już dwadzieścia minut po starcie zaczęły się kłopoty. Eksplodował jeden z silników, samolot stanął w płomieniach. Załoga straciła dwa silniki. Uszkodzone zostały również elementy potrzebne do sterowania samolotem. Po naradzie załoga zdecydowała o awaryjnym lądowaniu z powrotem na Okęciu, mimo tego, że na początku rozważali lądowanie w Modlinie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spór Lasów Państwowych z Rosjanami. Nie chcą odstąpić luksusowego ośrodka pod Warszawą. Czy wydadzą obiekt?

Kilka kilometrów od lotniska wybuchł kolejny pożar, można było go zobaczyć z ziemi. Piloci próbowali jeszcze zapanować nad maszyną. Samolot runął na ziemię – zabrakło kilku minut, aby wylądował awaryjnie na lotnisku na Okęciu. Dzięki heroicznemu działaniu pilotów samolot nie spadł na pobliskie budynki mieszkalne.

Szykujący się do awaryjnego lądowania samolot zaczął ścinać pierwsze drzewa w kabackim lesie. O godzinie 11:12 piloci wypowiedzieli ostatnie słowa: „Dobranoc! Do Widzenia! Cześć! Giniemy!”.

Żałoba w stolicy

Władze polskie przekazały na ręce rodzin i bliskich ofiar katastrofy samolotu "Tadeusz Kościuszko" wyrazy szczerego współczucia. W Warszawie ogłoszono w dniach 10 i 11 maja 1987 roku żałobę w stolicy i województwie warszawskim. Kondolencje przesłali również prezydenci i przywódcy wielu państw, a także papież Jan Paweł II.

Katastrofę i załogę lotu upamiętniają dwie ulice znajdujące się na warszawskim Ursynowie. Jedna z nich – ulica Zygmunta Pawlaczyka odchodząca od ulicy Jana Rosoła – upamiętnia dowódcę załogi samolotu, a druga – Aleja Załogi Samolotu „Kościuszko” przecinająca Las Kabacki i łącząca ulicę Jagielską z ulicą Kretonową – upamiętnia wszystkich członków załogi.

Obok miejsca katastrofy ustawiono pamiątkowy krzyż, tablicę z wyrytymi nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy oraz głaz z tablicą upamiętniającą katastrofę. W rocznicę katastrofy przy pomniku odprawiana jest msza za zmarłych.

Obszar leśny, który został zniszczony przez spadający samolot, został po uporządkowaniu ponownie zalesiony.

Uroczystości rocznicowe w Lesie Kabackim odwołane

W tym roku uroczystości rocznicowe w Lesie Kabackim zostały odwołane.

"W tym roku, w roku 2022, ponieważ pandemia koronawirusa nadal trwa, jako osoba odpowiedzialna i w porozumieniu z osobami kompetentnymi, odwołuję specjalne Uroczystości Rocznicowe wraz oprawą muzyczną w dniu 9 maja 2022 roku w Lesie Kabackim wraz z Mszą Świętą Polową o godz. 11:00 - godzinie katastrofy i przekładam na rok przyszły, tj. 2023" – poinformowała organizatorka wydarzenia.

Dla uczczenia pamięci zmarłych odbędą się dwie skromne Msze Święte:

  • w Parafii w Józefosławiu o godzinie 11:00 - godzinie katastrofy
  • w Archikatedrze Św. Jana o godzinie 19:00 - na Starym Mieście w Warszawie
Kwatery załogi samolotu "Tadeusz Kościuszko" na Powązkach Wojskowych. 35 lat od katastrofy w Lesie Kabackim. Niezapomniani
Sonda
Czy leciałaś/eś kiedykolwiek samolotem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki