Rosjanie wynoszą się z kolejnych budynków. Ambasada Federacji opuszcza ośrodek wczasowy nad Zegrzem

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express

Spór Lasów Państwowych z Rosjanami. Nie chcą odstąpić luksusowego ośrodka pod Warszawą. Czy wydadzą obiekt?

2022-05-05 14:45

Rosyjska ambasada od lat 80. dzierżawiła ośrodek wczasowy we wsi Skubianka nad Zalewem Zegrzyńskim. Po agresji Putina na Ukrainie Dyrektor Generalny Lasów Państwowych nakazał rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym. Rosjanie muszą wydać nieruchomość leśnikom z Lasów Państwowych. Jak się okazuje, wcale nie są chętni, żeby odstąpić swoje luksusowe tereny wypoczynkowe pod Warszawą.

O rozwiązaniu umowy z Rosjanami informowaliśmy w kwietniu. Wtedy zarówno leśnicy, jak i Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie chcieli komentować sprawy. Reporter „Super Expressu” przyłapał zaś na terenie ośrodka wczasowego w Skubiance samochód, z dyplomatycznymi tablicami rejestracyjnymi, do którego dwójka osób, rozmawiająca w języku rosyjskim, wkładała różne przedmioty, które wynosiła z niewielkich budynków gospodarczych. Rosjanie zaczęli się wyprowadzać z ośrodka, który wynajmowali od leśników. Gdy można było myśleć, że opuścili kompleks, na jaw wyszły nowe fakty.

Konflikt z Rosjanami. Rzecznik prasowy Lasów Państwowych podaje szczegóły

W środę, 4 maja, rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski poinformował Polską Agencję Prasową, że są problemy z wydaniem nieruchomości. - Czekamy na wydanie tej nieruchomości przez ambasadę rosyjską. Do tej chwili to nie nastąpiło, ale podejrzewam, że w perspektywie kilku dni sytuacja się rozstrzygnie. Wtedy będziemy wiedzieli, czy spór o ten grunt zostanie rozstrzygnięty polubownie, czy też będziemy musieli podjąć spór sądowy o wydanie nieruchomości – powiedział rzecznik Lasów Państwowych.

Zobacz zdjęcia, które zrobił fotoreporter "Super Expressu" w ośrodku nad Zegrzem:

Jaka będzie przyszłość ośrodka nad Zegrzem?

Ambasada Rosji dzierżawiła grunt od lat 80. Miesięcznie płacili leśnikom około 12 tysięcy złotych. Do niedawna nie było tam długów, do teraz. - Od dwóch miesięcy płatności za czynsz dzierżawy nie ma w ogóle ze względu na to, że mają zablokowane rachunki i nie mogą dokonywać przelewów i operacji bankowych – dodał Michał Gzowski. Lasy Państwowe czekają na oficjalne stanowisko w sprawie. - Jak tylko się ono pojawi, będziemy je analizowali i rozstrzygali kolejne kwestie w tym zakresie – zaznaczył rzecznik.

Ośrodek Wczasowy ambasady rosyjskiej znajduje się na mocno zalesionej skarpie we wsi Skubianka, w powiecie legionowskim. W gęstych krzakach można dostrzec dwa hotele, dwie wille i osiem domków letniskowych. Działka ma bezpośredni dostęp do zalewu Zegrzyńskiego, a dokładniej do rzeki Narew, która od niego wypływa. Warto wspomnieć, że w okolicy ośrodka w Skubiance znajdują się tereny z wielkimi antenami satelitarnymi Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.

Sonda
Czy Rosjanie mogą pracować w Polsce?
Rosyjska szkoła przy ul. Kieleckiej. Budynek obrzucony krwistą farbą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE