TRAGEDIA W CHORWACJI

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Wiemy, skąd byli pielgrzymi

2022-08-06 12:32

Łamiące serca wieści docierają do nas w sobotę, 6 sierpnia. W makabrycznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji, którym podróżowały 43 osoby, zginęło 12 osób, pozostałe są ranne. Walka o ich życie trwa w chorwackich szpitalach. Ofiarami tej niewyobrażalnej tragedii są głównie pielgrzymi z województwa mazowieckiego, którzy jechali na pielgrzymkę do Medjugorie.

Zginęło 12 osób. Autokarem podróżowali pielgrzymi z Mazowsza

Do wypadku polskiego autokaru doszło w sobotę, 6 sierpnia, ok. godz. 5.40 na autostradzie A4 pod Zagrzebiem. Autobus jechał w kierunku stolicy Chorwacji. Jak nieoficjalnie podają chorwackie media, kierowca autokaru najprawdopodobniej zasnął za kierownicą i wtedy pojazd wpadł do przydrożnego rowu. Jak poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina, uczestnicy pielgrzymki pochodzili z okolic Konina, Sokołowa i podradomskiej Jedlni. - To była pielgrzymka organizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa - dodaje rzecznik MSZ.

Heroiczna walka o życie rannych w wypadku

W akcji ratowniczej uczestniczyło 16 karetek pogotowia. - Mogę potwierdzić, że 11 osób zginęło na miejscu, a jedna w trakcie transportu do szpitala. W szpitalu potwierdzono śmierć pacjenta. W sumie udzielono pomocy 43 osobom, a 12 z nich nie przeżyło - mówił chorwacki strażak. - W polskim autobusie jechały 43 osoby, możliwe, że ktoś jest uwięziony pod autobusem, czekamy na pełną listę pasażerów - oświadczył na konferencji prasowej w mieście Varażdin chorwacki wicepremier i minister spraw wewnętrznych Davor Bożinović.

Tragiczny wypadek przy Dworcu Wileńskim. 19-latek wjechał w mężczyznę na przystanku

Polskie służby jadą na miejsce katastrofy

Do Chorwacji udają się m.in. polskie służby konsularne i minister zdrowia Adam Niedzielski, a także zespół psychologów. Na miejsce katastrofy dotarli także polscy policjanci, którzy pełnią służbę w Chorwacji. - Polscy policjanci pełniący służbę w Chorwacji zostali skierowani do pomocy służbom chorwackim. Policjanci polscy z Rijeki są na miejscu tragedii, a pełniący służbę w okolicach Zagrzebia skierowani zostali do szpitali, w których umieszczono rannych. Rodzinom składamy kondolencje - poinformowała polska policja.

Autokar uderzył w betonowy przepust

Ze wstępnych ustaleń wynika, że autokar wiozący polskich pielgrzymów zjechał z drogi na łuku i uderzył w betonowy przepust. Doprowadziło to do zmiażdżenia przodu pojazdu. Kondolencje z powodu tragedii w Chorwacji złożyły najważniejsze osoby w państwie. Wyrazy współczucia płyną także od najważniejszych osób z całego świata. Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji mogą uzyskać informacje. 

Sonda
Czy miałeś kiedyś wypadek w autobusie?