Strajk kierowców miejskich autobusów z Warszawy. Zaskakujący protest pracowników MZA

2021-11-23 20:25
Kierowcy autobusów protestują. Pracownicy MZA pójdą dziś oddać krew
Autor: Marcin Wziontek/SE

Kierowcy autobusów zapowiedzieli walkę o wyższe płace! Część z nich planuje dziś pokojowy protest, ponieważ zamiast na zajezdnie pójdą do… punktów krwiodawstwa. Pracownicy MZA chcą wesprzeć chorych w warszawskich szpitalach oraz pokazać mieszkańcom, jak miasto wyglądałoby bez komunikacji miejskiej.

Kierowcy skorzystają z wolnego dnia, który przysługuje im w związku z oddaniem krwi. - Wolne wziął zaledwie jeden procent załogi. Mamy pełną kadrę i wszystkie autobusy wyjadą na ulicę - mówi Adam Stawicki, rzecznik prasowy MZA. Oprócz pokojowej formy protestu, związkowcy wypowiedzieli MZA spór zbiorowy, a obecnie toczą się negocjacje o wyższe pensje. - Zaproponowano nam 200 zł. podwyżki, to wciąż zdecydowanie za mało, będziemy walczyć o więcej - mówi Adam Cebulski, przewodniczący Związku Zawodowego Kierowców RP. Ostatnie podwyżki kierowcy otrzymali cztery lata temu. - Pomysł oddania krwi wydaje się bardzo dobry, przy okazji wspomożemy chorych w szpitalach - mówi Adam Cebulski. Ma to być początek walki o podwyżki. - W związku z galopującą inflacją i coraz droższymi kosztami życia oczekujemy o 800 zł wyższych pensji - twierdzą związkowcy.

Władze Warszawy zapewniają, że rozmowy z kierowcami się toczą. - Prowadzimy rozmowy, staramy się wygospodarować pieniądze na podwyżki, ale warto podkreślić, że to niejedyna grupa zawodowa, która w ostatnim czasie do nas w tej sprawie wystąpiła. A sytuacja budżetowa w przyszłym roku będzie trudniejsza od tegorocznej - mówi rzecznik ratusza Monika Beuth-Lutyk. Wcześniej podwyżek domagała się straż miejska oraz pracownicy urzędu pracy.

WOŚP 2021: MZA oddały na licytację... AUTOBUS! Solaris U18 może stanąć na twoim parkingu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE