Znów chcą rozszerzyć strefę płatnego parkowania! Co na to mieszkańcy?

2021-11-04 7:27
Strefa Płatnego Parkowania w Warszawie. Sąd podjął decyzję, nie będzie podwyżki opłat
Autor: um.warszawa.pl zdjęcie ilustracyjne SPPN w Warszawie

W przyszłym tygodniu mają ruszyć konsultacje społeczne dotyczące kolejnego rozszerzenia strefy płatnego parkowania w Warszawie. Tym razem padło znów na Pragę-Północ. Drogowcy chcą postawić parkometry na Szmulowiźnie i w okolicach placu Hallera. Co to oznacza dla mieszkańców? Kiedy można się spodziewać kolejnego rozszerzenia strefy płatnego parkowania?

Urzędnicy z Zarządu Dróg Miejskich planują kolejny raz rozszerzyć Strefę Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Miałoby to nastąpić w drugiej połowie 2022 roku. Tym razem pada na Szmulowiznę i okolice placu Hallera. To te dwa obszary Pragi-Północ nie zostały objęte rozszerzeniem we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy protestowali przeciwko ogólnemu wprowadzaniu strefy na Pradze. Drogowcy jednak nie złożyli broni i przeprowadzili kolejne analizy w terenie. Odbyła się inwentaryzacja miejsc parkingowych. Specjaliści sprawdzili jak często korzystają z nich lokalni mieszkańcy, a jak przyjezdni. Teraz nadszedł czas na konsultacje społeczne.

Drogowcy chcą przedstawić mieszkańcom swoją koncepcję organizacji ruchu i parkowania. Pokażą wyniki pomiarów zapełnienia miejsc postojowych i ich rotacji. Przekażą ogólne zasady korzystania z płatnej strefy i możliwości opłat dla lokalnej społeczności.

Pierwsze spotkanie konsultacyjne ZDM zaplanował na poniedziałek, 8 listopada. Odbędzie się o godzinie 18 w Pałacyku Konopackiego przy ul. Strzeleckiej 11/13. W przypadku placu Hallera będzie można również porozmawiać 29 listopada w godzinach 15-18 w Centrum Wielokulturowym przy Jagiellońskiej 54. W sprawie „Szmulek” spotkanie odbędzie się 25 listopada w godz. 15-18 w Domu Sąsiedzkim Moje Szmulki przy ul. Łochowskiej 39. Na 30 listopada urzędnicy wyznaczyli konsultacje telefoniczne. Dyżur będzie trwał od godz. 10 do 14. Numer telefonu to 572 066 752.

W przypadku każdego z planowanych do rozszerzenia obszarów drogowcy zaplanowali również konsultacje online. W sprawie placu Hallera odbędą się 22 listopada w godz. 17-19, a dla Szmulowizny 24 listopada w godz. 17-19. Pierwsze części będą transmitowane na YouTube, wtedy pytania będzie można zadawać za pośrednictwem czatu. Później spotkania przeniosą się na platformę Zoom, gdzie będzie możliwość bezpośredniej rozmowy z drogowcami. Ta część nie będzie objęta transmisją. Aby wziąć udział wystarczy wysłać zgłoszenie na adres sppnpragapln@zdm.waw.pl.

Drogowcy zwracają uwagę, że konsultacje dotyczą przyszłej organizacji strefy, a nie tego czy powinna w ogóle powstać. O tym rozszerzeniu strefy decydują warszawscy radni. Mieszkańcy mogą jedynie zgłaszać swoje uwagi co do wyglądu strefy.

Sonda
Czy strefy płatego parkowania powinny być powiększane?
Parkingowy koszmar przed szpitalem Onkologicznym. Mieszkańcy są wściekli
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE