Znów rozszerzą strefę płatnego parkowania! Znamy konkretne ulice i kwoty

2021-10-18 16:46
Jeszcze więcej parkometrów w Warszawie. Gdzie się pojawią?
Autor: MARCIN SMULCZYŃSKI/SUPER EXPRESS, TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Jeszcze więcej parkometrów w Warszawie. Gdzie się pojawią?

Zarząd Dróg Miejskich konsekwentnie realizuje swój plan. Kontrowersyjny pomysł ciągłego rozszerzania stref płatnego parkowania wkracza w kolejny etap. Tym razem za miejsce dla swojego samochodu będą musieli zapłacić mieszkańcy Ochoty i Żoliborza. Zmiany wejdą w życie od 15 listopada. Co zmieni się w życiu warszawiaków? Ile będzie kosztował postój w strefie płatnego parkowania?

Nowa strefa płatnego parkowania na Ochocie i Żoliborzu: co się zmieni?

Mieszkańcy Żoliborza i Ochoty będą mieli do wyboru dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy. - Do tej pory mieli tylko jeden, w wysokości 30 zł miesięcznie. Opłata obszarowa upoważnia mieszkańca do parkowania w obrębie 150 m od miejsca zamieszkania, który poszerzony jest o parkometry znajdujące się w tym promieniu. Strefa obowiązuje w godzinach 8:00 - 20:00. Od każdego parkometru kierowca ma dodatkowe 100 metrów na znalezienie miejsca - informuje Michał Lejk z Zarządu Dróg Miejskich. To rozwiązanie funkcjonuje od 7 września 2020 r. W praktyce niestety oznacza krążenie samochodem nawet kilkadziesiąt minut w poszukiwaniu wolnego miejsca.

ZDM wpadł więc na pomysł wprowadzenia nowego rozwiązania, czyli podzielenie stref parkowania na obszary. - Każdy z nich został wytyczony według ilości miejsc parkingowych przypadających na dany obszar. Abonament w wysokości 50 z miesięcznie będzie uprawniał do zaparkowania auta w dowolnym miejscu obszaru. Ograniczy to czas oczekiwania na wolne miejsce i zredukuje natężenie ruchu - przekonuje dyrektor ZDM Łukasz Puchalski.

Czy to się mieszkańcom opłaca?

Obszary zostaną wprowadzone nie tylko w nowo powstałych strefach Żoliborza i Ochoty, ale także w pozostałych częściach miasta. Abonament za oba warianty można opłacić w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażera. Na terenie Ochoty powstaną dodatkowo trzy punkty, gdzie będzie można je wykupić: przy ul. Grójeckiej 17A, ul. Pawińskiego 30, i ul. Białobrzeskiej 26. - Zachęcamy do opłacania abonamentu przez internet, to dużo wygodniejsze i można przemyśleć swoją decyzję przy herbacie - powiedział Puchalski.

Sonda
Czy strefa płatnego parkowania powinna być powiększana?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE