Znamy dokładny plan przejazdu

Kolejny wielki konwój zablokuje Warszawę. Transport napędu do tarczy TBM przejedzie przez stolicę

2022-12-07 17:53

Kolejny transport maszyny TBM przejedzie przez województwo mazowieckie. Tym razem na platformach konwoju znajdzie się napęd główny maszyny i tak jak poprzednio elementy jej obudowy. Największy element tego transportu będzie niewiele węższy od tego z listopadowego konwoju, jednak jego waga będzie wynosiła aż 240 ton! Łącznie waga całego zestawu przewożącego najcięższy ładunek wyniesie 499 ton.

- Przed nami przejazd przez woj. mazowieckie drugiego transportu maszyny TBM. Tym razem na platformach konwoju znajdzie się napęd główny maszyny i tak jak poprzednio elementy jej obudowy. W nocy z 9 na 10 grudnia, około północy konwój przekroczy granicę woj. łódzkiego i mazowieckiego, natomiast około północy z 12 na 13 grudnia przekroczy granicę woj. mazowieckiego i lubelskiego – przekazała Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Organizacja ruchu podczas przejazdu giga transportu

Tak jak poprzednio konwój pojazdów będzie poruszał się z niewielką prędkością, zajmując całą szerokość jezdni. Dla kierowców oznacza to czasową konieczność poruszania się za konwojem i ograniczoną możliwość wyprzedzenia go. W dogodnych miejscach kolumna transportowa będzie się zatrzymywała, by rozładować spiętrzenie pojazdów za nią. Utrudnienia mogą również pojawić się na węzłach autostradowych w momencie przejazdu transportu, gdy będzie chwilowo wstrzymany ruch na łącznicach włączeniowych węzła. Ponadnormatywny transport elementów maszyny TBM dowozi jej części niezbędne do drążenia tunelu na odcinku drogi eskpresowej S19 Rzeszów – Babica (woj. podkarpackie). Transport będzie poruszał się w godzinach nocnych.

Plan przejazdu przez Mazowsze

Data: noc z 9 na 10 grudnia (piątek/sobota)

Trasa przejazdu 

W nocy kolumna TBM około północy przekroczy granicę woj. łódzkiego i mazowieckiego. Około godziny 5:30 dotrze do węzła Janki w ciągu drogi ekspresowej S8, gdzie zaplanowano postój do 10 grudnia (sobota) do godziny 22:00. 

Spodziewane utrudnienia

W czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S8 pomiędzy węzłami Kowiesy i Janki możliwe będą utrudnienia na jezdni w kierunku Warszawy. W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych.

Około godziny 00:30 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany w rejonie MOP Gurba. Około 1:00 transport przejedzie S8 w rejonie węzła Mszczonów Północ, gdzie pojazdy jadące w kierunku Warszawy będą mogły zjechać na drogę krajową nr 50. Dojadą nią do węzła Wiskitki, gdzie możliwy będzie wjazd na autostradę A2 w kierunku Warszawy.45-minutową przerwę (od 1:30 do 2:15) zaplanowano w rejonie MOP Krze Duże (zamknięty ciąg główny S8 dla maszyny TBM) - wówczas ruch pojazdów będzie zapewniony po jezdni obsługującej MOP.Na węźle Młochów około godziny 3:45 zator drogowy utworzony za kolumną w kierunku Warszawy będzie rozładowany z wykorzystaniem ronda węzłowego.

Ruch pojazdów w kierunku Wrocławia będzie odbywał się bez utrudnień. 

Data: noc z 10 na 11 grudnia (sobota/niedziela)

Trasa przejazdu

10 grudnia (sobota) o godzinie 22:00 transport maszyny TBM wyruszy drogą ekspresową S8 w kierunku Warszawy i węzła Opacz. Następnie drogą ekspresową S2 oraz ulicami Warszawy dotrze do węzła Lubelska (S17) ok. godz. 6:00, gdzie zaplanowano kolejny postój w ciągu S17 do 11 grudnia (niedziela) do godz. 22:00.

Spodziewane utrudnienia

W czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S8 z węzła Janki do węzła Opacz, a następnie S2 do węzła Lubelska, może tworzyć się zator na jezdni S8 w kierunku Warszawy oraz S2 w kierunku Terespola. 

Transport, po wyjeździe z węzła Janki, będzie poruszał się drogą ekspresową S8. Następnie około godz. 23:00 na węźle Opacz konwój zjedzie na drogę ekspresową S2 (jezdnię zbiorczo-rozprowadzającą) w kierunku Terespola. Około północy kolumna przejedzie przez węzeł Warszawa Lotnisko, co spowoduje utrudnienia na ciągu głównym S2 w kierunku węzła Lubelska. Następnie na węźle Puławska (przed tunelem S2) kolumna zjedzie z drogi ekspresowej i będzie poruszała się po drogach miejskich (ul. Puławska, Pileckiego, Ciszewskiego, Rodowicza Anody, Dolina Służewiecka, Wilanowska, Przyczółkowa) w godz. 00:30 - 2:30. Na węźle Wilanów w ciągu S2 (wylot z węzła w kierunku Terespola) zaplanowano 45-minutową przerwę. Około godz. 3:15 transport maszyny TBM będzie poruszał się drogą ekspresową S2 w kierunku Terespola (całą szerokością jezdni). Około godziny 5:00 zator drogowy utworzony za kolumną będzie rozładowany z wykorzystaniem jezdni zbiorczo-rozprowadzającej na węźle Patriotów.Okoły godziny 6:00 transport rozpocznie postój na jezdni S17 na węźle Lubelska. Kierowcy jadący od Zakrętu (DK2) będą mieli do dyspozycji jeden pas ruchu.

Cały plan przejazdu gigantycznego transportu dostępny jest na stronie www.https://www.gov.pl/web/gddkia-warszawa/drugi-transport-maszyny-tbm-przejedzie-przez-woj-mazowieckie.

Sonda
Widzieliście przejazd tarczy?