Złożenie kwiatów na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Złożenie kwiatów na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy

WETERANKA II WOJNY ŚWIATOWEJ

Konflikt Traczyk-Stawskiej z wojewodą mazowieckim. Kością niezgody… krzyż

2022-08-01 21:01

W zeszłym roku Wanda Traczyk-Stawska mówiła, że pomnik „Polegli Niepokonani” potrzebuje krzyża. Ten faktycznie stanął, lecz jego miejsce krytykowała 1 sierpnia uczestniczka Powstania Warszawskiego. – Prosiliśmy, by krzyż został tu położony, bo jest tutaj niezbędny! Krzyż został położony tam, gdzie jest niczyje miejsce – grzmiała Traczyk-Stawska.

„Jestem w sporze z panem wojewodą”

Wanda Traczyk-Stawska wspominała w zeszłym roku, że pomnik „Polegli Niepokonani” potrzebuje krzyża, który jasno będzie mówił, że jest to mogiła. – Krzyż to nie tylko symbol chrześcijaństwa, ale także symbol cierpienia i śmierci człowieka, który zmarł – zauważyła uczestniczka powstania.

Prosiliśmy, by krzyż został tu położony, bo jest tutaj niezbędny! Krzyż został położony tam, gdzie jest niczyje miejsce. I proszę zobaczyć, jaki ogromny. Mówi do pana (red. Konstanty Radziwiłł) żołnierz Powstania Warszawskiego w służbie. Mam prawo żądać. To są moi najbliżsi. Jestem bardzo stara i bardzo zmęczona, ale dzisiaj mam 17 lat od nowa. I nie ustąpię. Jeśli pan nie ustąpi, to ja się tu położę – usłyszeliśmy podczas przemówienia Traczyk-Stawskiej.

PATRZ RÓWNIEŻ: Obchody Powstania Warszawskiego 2022 w Warszawie [ZAPIS RELACJI]

„Wszyscy kiedyś umrzemy”

Jesteśmy wszyscy ludźmi i wszyscy kiedyś umrzemy. A jesteśmy Słowianami, więc czcimy mogiły naszych bliskich. 1 listopada chodzimy zapalić świeczkę. Ale Warszawiacy palą świeczkę 1 sierpnia ma grobach tych, którzy zerwali się do walki, mimo że wiedzieli, że nie mają wielkich szans – zakończyła wypowiedź.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie żyje Krzysztof Przelaskowski ps. „Struś”. Miał 93 lata. W trakcie Powstania Warszawskiego był w „Szarych Szeregach”

Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki, jest prawnym opiekunem Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. W pobliżu kurhanu, w którym złożono prochy ponad 50 tys. zamordowanych mieszkańców Warszawy, został postawiony krzyż. Z wypowiedzi uczestniczki Powstania Warszawskiego wynika, że wbrew umowie, krzyż nie jest autorstwa rzeźbiarza Gustawa Zemły, który jest autorem projektu pomnika.

Do przemówienia Wandy Traczyk-Stawskiej odniósł się prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Swoje słowa skierował do wojewody Konstantego Radziwiłła. – Pocieszam pana wojewodę, mnie też się oberwało parę razy – powiedział Trzaskowski.

Rocznica Powstania Warszawskiego. Wyjątkowe iluminacje w Warszawie
Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?