Złożenie kwiatów na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy

i

Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Złożenie kwiatów na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy

WETERANKA II WOJNY ŚWIATOWEJ

Konflikt Traczyk-Stawskiej z wojewodą mazowieckim. Kością niezgody… krzyż

2022-08-01 21:01

W zeszłym roku Wanda Traczyk-Stawska mówiła, że pomnik „Polegli Niepokonani” potrzebuje krzyża. Ten faktycznie stanął, lecz jego miejsce krytykowała 1 sierpnia uczestniczka Powstania Warszawskiego. – Prosiliśmy, by krzyż został tu położony, bo jest tutaj niezbędny! Krzyż został położony tam, gdzie jest niczyje miejsce – grzmiała Traczyk-Stawska.

„Jestem w sporze z panem wojewodą”

Wanda Traczyk-Stawska wspominała w zeszłym roku, że pomnik „Polegli Niepokonani” potrzebuje krzyża, który jasno będzie mówił, że jest to mogiła. – Krzyż to nie tylko symbol chrześcijaństwa, ale także symbol cierpienia i śmierci człowieka, który zmarł – zauważyła uczestniczka powstania.

Prosiliśmy, by krzyż został tu położony, bo jest tutaj niezbędny! Krzyż został położony tam, gdzie jest niczyje miejsce. I proszę zobaczyć, jaki ogromny. Mówi do pana (red. Konstanty Radziwiłł) żołnierz Powstania Warszawskiego w służbie. Mam prawo żądać. To są moi najbliżsi. Jestem bardzo stara i bardzo zmęczona, ale dzisiaj mam 17 lat od nowa. I nie ustąpię. Jeśli pan nie ustąpi, to ja się tu położę – usłyszeliśmy podczas przemówienia Traczyk-Stawskiej.

PATRZ RÓWNIEŻ: Obchody Powstania Warszawskiego 2022 w Warszawie [ZAPIS RELACJI]

„Wszyscy kiedyś umrzemy”

Jesteśmy wszyscy ludźmi i wszyscy kiedyś umrzemy. A jesteśmy Słowianami, więc czcimy mogiły naszych bliskich. 1 listopada chodzimy zapalić świeczkę. Ale Warszawiacy palą świeczkę 1 sierpnia ma grobach tych, którzy zerwali się do walki, mimo że wiedzieli, że nie mają wielkich szans – zakończyła wypowiedź.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nie żyje Krzysztof Przelaskowski ps. „Struś”. Miał 93 lata. W trakcie Powstania Warszawskiego był w „Szarych Szeregach”

Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki, jest prawnym opiekunem Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. W pobliżu kurhanu, w którym złożono prochy ponad 50 tys. zamordowanych mieszkańców Warszawy, został postawiony krzyż. Z wypowiedzi uczestniczki Powstania Warszawskiego wynika, że wbrew umowie, krzyż nie jest autorstwa rzeźbiarza Gustawa Zemły, który jest autorem projektu pomnika.

Do przemówienia Wandy Traczyk-Stawskiej odniósł się prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Swoje słowa skierował do wojewody Konstantego Radziwiłła. – Pocieszam pana wojewodę, mnie też się oberwało parę razy – powiedział Trzaskowski.

Rocznica Powstania Warszawskiego. Wyjątkowe iluminacje w Warszawie
Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE