Warszawa w rocznicę Godziny „W”. „Dajmy sobie chwilę na zadumę, refleksję i pamięć” [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: Mateusz Grochocki/East News

Powstanie Warszawskie

Obchody Powstania Warszawskiego 2022 w Warszawie [ZAPIS RELACJI]

2022-08-01 18:33

78 lat temu w godzinie 17 rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. – Dziś, jak co roku, 1 sierpnia w Warszawie zabrzmią syreny upamiętniające Godzinę „W” – poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Ulicami stolicy przejdzie również Marsz Powstania Warszawskiego, a o godzinie 17 narodowcy odpalą race na rondzie Dmowskiego i ruszą w kierunku placu Krasińskich.

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Stolica uczci pamięć bohaterów

Warszawa uczci pamięć bohaterów poległych w Powstaniu Warszawskim. – Przypuszczam, że bez Powstania, bez tego etosu, które niosło powstanie, to myślę, że nie bylibyśmy w stanie przeżyć „komuny” jako społeczeństwo – ocenił historyk Michał Wójciuk.

Na pamiątkę heroicznego poświęcenia Powstańców w stolicy 1 sierpnia organizowane są oficjalne uroczystości, koncerty, pokazy filmowe, ale również spotkania z weteranami II wojny światowej. – Dziś, jak co roku, 1 sierpnia w Warszawie zabrzmią syreny upamiętniające Godzinę „W” – poinformował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Syreny dadzą znać mieszkańcom Warszawy, aby się zatrzymać i minutą ciszy uczcić pamięć poległych.

ZOBACZ TEŻ: Powstanie Warszawskie w kolorze. Te zdjęcia przenoszą w inną rzeczywistość

Godzina „W”

Rocznica Powstania Warszawskiego staje się już takim nieformalnym świętem Warszawy. W wielu jej miejscach tego dnia ludzie manifestują wspólnotę. Ja szczególnie się cieszę, że po dwóch latach pandemii na Plac Piłsudskiego wraca śpiewanie (Nie)zakazanych piosenek. To bardzo klimatyczny, łączący moment, którego w czasie obostrzeń związanych z epidemią brakowało. Wtedy przenieśliśmy je na dwa lata do Parku Wolności. Ale 1 sierpnia wieczorem znów spotkamy się na pl. Piłsudskiego, jeszcze przed zachodem słońca a zakończymy już nocą. Serdecznie zapraszam – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Główna uroczystość 1 sierpnia odbędą się przy pomniku Gloria Victis na Powązkach w Warszawie. Natomiast o godzinie 18:30 na Cmentarzu Powstańców Warszawy uczestnicy złoża kwiaty przy kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. cywilnych mieszkańców i powstańców.

Warszawa w rocznicę Godziny „W”. [RELACJA NA ŻYWO]

16:00

Pierwsze uroczystości związane z obchodami 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już o godzinie 9.

O godzinie 14 rozpoczęły się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy rogu ul. Wiejskiej i J. Matejki.

16:01

16:16

Rondo Dmowskiego, gdzie na godzinę 17 zaplanowano początek Marszu Powstania Warszawskiego, jest opustoszałe. W okolicach znajduje się tylko wóz policyjny oraz scena na kółkach. Najprawdopodobniej pierwsi uczestnicy uroczystości zaczną pojawiać się tam chwilę przed Godziną „W”.

16:28

Po godzinie 16 wstrzymano ruch tramwajowy w Alejach Jerozolimskich i na ul. Marszałkowskiej. Przy rondzie Dmowskiego powoli zaczynają zbierać się tłumy. Policja zamknęła ruch samochodowy, jednak nadal nie wpuszcza na ulicę przechodniów. - Na środku ronda stanął Michał "Borkoś" Borkowski ze swoim ambulansem - przekazał nam dziennikarz "Super Expressu".

16:37

16:43

Na rondzie Dmowskiego zaczęło pojawiać się coraz więcej osób. Pojawiły się też pierwsze transparenty. Napis na jednym z nich brzmi: "Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską". Pojawili się również motocykliści, którzy stanęli swoimi maszynami na środku skrzyżowania. Na wietrze powiewa coraz więcej biało-czerwonych flag.

16:47

Już niecały kwadrans dzieli nas od Godziny "W". Pamiętajcie, żeby zatrzymać się chociaż na chwilę. Minutą ciszy oddajmy hołd powstańcom warszawskim.

Policja zaczęła wpuszczać mieszkańców Warszawy na ulicę. Rondo Dmowskiego przyciąga coraz więcej uczestników uroczystości.

16:50

17:00

Godzina "W" wybiła. W Warszawie, ale również w wielu miejscach w całej Polsce, zawyły syreny i ruch na ulicach na chwilę się zatrzymał. W ten sposób mieszkańcy oddali hołd Powstańcom, którzy przez 63 dni walczyli na ulicach stolicy. Warszawiacy zgromadzeni przy rondzie Dmowskiego odpalili race.

17:05

17:07

Przy pomniku Gloria Victis w Warszawie trwają uroczystości obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

17:10

Odśpiewano Rotę na rondzie Dmowskiego. Robert Bąkiewicz zaczął przemawiać do wszystkich zgromadzonych na skrzyżowaniu. Dziennikarz "Super Expressu" przekazał nam, że na dach jednego z budynków w okolicach ronda weszło dwóch mężczyzn z biało-czerwonymi flagami.

17:17

17:23

Uczestnicy powoli zaczęli opuszczać rondo Dmowskiego. Trasa Marszu Powstania Warszawskiego prowadzi przez Aleje Jerozolimskie, rondo im. Charlesa de Gaulle'a i ulicami: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Miodową. Dziennikarz "Super Expressu" przekazał nam, że na razie nie doszło do żadnych starć lub bójek. Mieszkańcy bardzo spokojnie zaczęli przemieszczać się w kierunku warszawskiej "palmy". 

17:30

17:40

Na przodzie Marszu Powstania Warszawskiego idą grupy uczestników z kilkoma transparentami. Między innymi, zaraz obok wielkiego napisu "Pamiętajmy o Bohaterach" znalazł się również transparent z czterema przekreślonymi obrazkami: młotem i sierpem, swastyką, barwami LGBT oraz zdjęciem Rafała Trzaskowskiego. Pod spodem dopisano wielkimi literami "STOP TOTALITARYZMOM". Pochód doszedł już do pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu.

17:41

18:01

Na trasie Marszu Powstania Warszawskiego nie doszło do żadnych poważniejszych incydentów. - Jest spokojnie. Klomby nie zostały podeptane, nikt nie brał do rąk kostki brukowej. Kilkanaście osób odpaliło czerwone race - powiedział nam dziennikarz "Super Expressu", który relacjonuje nam minuta po minucie uroczystości, które odbywają się w stolicy.

18:14

Marsz Powstania Warszawskiego doszedł do placu Krasińskich, gdzie byli jeszcze uczestnicy drugiego pochodu, niezwiązanego z uroczystościami, które o godzinie 17 rozpoczęły się na rondzie Dmowskiego. Ludzie trzymający białe róże i transparent z napisem: "Wolna Polska nie naziolska" zostali otoczeni przez kilkudziesięciu policjantów.

18:24

- Nie dochodzi do żadnych starć pomiędzy uczestnikami dwóch marszów. Są jednak krzyki oraz wygwizdywanie - powiedział nam dziennikarz "Super Expressu". Zaraz obok ludzi z białymi różami, którzy zostali otoczeni wcześniej przez policję, został położony transparent z napisem:" STOP TOTALITARYZMOM". Uczestnicy odpowiedzieli głośnymi okrzykami: "hańba, hańba".

18:31

Na placu Krasińskich rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych. To już koniec naszej relacji na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami.

Godzina "W" - Warszawa 2022. Miasto wstrzymało oddech!
Sonda
Czy wiedziałeś, że Powstanie Warszawskie upadło 2 października 1944 r.?
Nasi Partnerzy polecają