Koniec samowolki kierowców. Już niedługo FOTORADARY staną na moście Poniatowskiego, prace ruszyły

2021-04-20 16:18 Alicja Guz
Fotoradary staną na moście Poniatowskiego
Autor: ZDM most Poniatowskiego w Warszawie

Fotoradary na moście Poniatowskiego już niedługo rozpoczną zaciętą walkę ze stołecznymi piratami drogowymi. Docelowo ma ich stanąć sześć - po trzy w obu kierunkach. Drogowcy właśnie rozpoczęli prace na moście. Pierwszym etapem jest instalacja zasilania. Spacerujący mostem piesi mogli już zauważyć na chodniku miejsca oznaczone farbą. To tam będą stały sprzęty mierzące prędkość.

Fotoradary na moście Poniatowskiego nie będą już tylko złym snem i odległymi planami drogowców. Jeszcze w tym roku staną się rzeczywistością warszawskich kierowców. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił, że właśnie rozpoczęły się pierwsze prace. - Wiążą się on z budową zasilania do urządzeń i na razie są prowadzone pod mostem przy Wisłostradzie – na wysokości trzech miejsc z prawej strony przeprawy, w których stanie nowy sprzęt, trwa wprowadzanie zmian w instalacjach w skrzynkach elektrycznych. Z kolei same miejsca lokalizacji urządzeń są na chodniku oznaczone pomarańczową farbą i uważni piesi mogą je dostrzec - tłumaczy ZDM.

Gdzie będą nowe fotoradary?

W sumie na moście Poniatowskiego do końca czerwca zamontowanych zostanie sześć fotoradarów. Jak podają drogowcy, możliwe, że jeśli pogoda będzie sprzyjać, nowy sprzęt pojawi się na moście jeszcze szybciej. Na jezdni w kierunku zachodnim urządzenia znajdą się:

  • w alei Poniatowskiego, przy wjeździe na most na wysokości Wału Miedzeszyńskiego
  • na wiadukcie między zabytkowymi wieżycami na wysokości ulicy Kruczkowskiego
  • na moście, przed przystankiem tramwajowym i węzłem z Wisłostradą

Z kolei na jezdni w kierunku wschodnim fotoradary będą zlokalizowane:

  • w Alejach Jerozolimskich, przy wjeździe na wiadukt mostu na wysokości budynku Muzeum Wojska Polskiego
  • na wiadukcie mostu, między zabytkowymi wieżycami na wysokości ulicy Solec
  • na moście, za węzłem z Wisłostradą i przystankiem tramwajowym
Fotoradary na moście Poniatowskiego
Autor: ZDM miejsca, gdzie staną fotoradary na moście Poniatowskiego

- Ich instalacja jest możliwa dzięki zgodzie wydanej przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który przychylił się do naszej sugestii, że są niezbędne do poprawy bezpieczeństwa. Również z nim konsultowana była szczegółowa lokalizacja urządzeń. Z kolei ich wygląd, w szczególności obowiązkowy żółty kolor obudowy, jest określony rozporządzeniem ministra infrastruktury - wyjaśnił ZDM.

Po co fotoradary na moście Poniatowskiego?

Fotoradary na moście Poniatowskiego przede wszystkim mają poprawić bezpieczeństwo i walczyć z piratami drogowymi. Ten prosty odcinek zbyt wielu kierowców zachęca do mocniejszego wciśnięcia gazu. Rekordzista pędził mostem Poniatowskiego aż 180,2 km/h! Pomiary prędkości wykonane przez ZDM ukazały zatrważającą prawdę. - We wrześniu 2018 r. w ciągu doby pomiarowej przez most przejechało 47 526 samochodów. Tylko 7 545 kierowców dostosowało się do odpowiedniej prędkości. Reszta – aż 39 981 kierujących, czyli 84 proc. wszystkich – poruszała się szybciej niż dozwolone 50 km/h – przekazał ZDM.

Jak pokazały pomiary, tylko w ciągu doby:

  • maksymalnie o 10 km/h przekroczyło prędkość 9405 kierowców
  • od 11 do 20 km/h prędkość przekroczyło 14 730 kierowców
  • od 21 do 50 km/h szybciej iż powinni jechało 15 476 kierowców
  • 370 kierowców powinno stracić prawo jazdy, bo pędzili do co najmniej 101 km/h
Wypadki na moście Poniatowskiego
Autor: ZDM Wypadki na moście Poniatowskiego - dane ZDM
Fotoradar na Modlinskiej
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE