Koniec z samowolką na hulajnogach elektrycznych. Miasto wprowadza nowe regulacje

2021-11-30 14:42
Koniec z samowolką na hulajnogach. Jeśli to zrobisz, czeka cię surowa kara
Autor: SHUTTERSTOCK Koniec z samowolką na hulajnogach. Jeśli to zrobisz, czeka cię surowa kara

Władze Warszawy wprowadzają nowe regulacje w sprawie poruszania się na elektrycznych hulajnogach. Pięć firm zajmujących się wypożyczaniem hulajnóg podpisało z ratuszem umowę, która w końcu ureguluje zasady, na jakich można się nimi poruszać. Dotyczą one zarówno parkowania, jak i samej jazdy. Co się zmieni?

W Warszawskiej przestrzeni hulajnogi na dobre zagościły od 2018 roku. Od razu zdobyły ogromną popularność, ale też narobiły kłopotów. Częstym widokiem stały się rzucone byle gdzie jednoślady. Na jezdniach i chodnikach zapanował też chaos. Elektryczne hulajnogi po licznych apelach samorządowców w końcu zostały objęte regulacjami prawnymi. Od 20 maja 2021 roku obowiązuje ustawa, która reguluje podstawowe zasady i definicje związane z pojazdami. Na początku listopada wprowadzono też nowe przepisy, które regulują wyposażenie, jakie muszą mieć. - Porozumienie z pięcioma firmami działającymi w Warszawie (Bolt, Dott, Lime, Blinkee i TIER) zostało właśnie podpisane - przekazała we wtorek, 30 listopada, rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk. W praktyce przepisy weszły więc już w życie. Co zmieni się tym razem?

Przede wszystkim, jasno określono, gdzie można parkować e-hulajnogi. Do tego celu zostaną wyznaczone specjalne miejsca. Jeśli nie znajdziemy go w pobliżu, to hulajnogę trzeba postawić na chodniku, równolegle do jego krawędzi. Zarząd Dróg Miejskich oznakuje specjalnymi naklejkami stojaki rowerowe, które posłużą jako miejsca dla hulajnóg. Dzięki temu z warszawskich chodników zniknie widok poprzewracanych jednośladów. Za niedostosowanie się do przepisu straż miejska może wystawić mandat w wysokości 123 zł za przetransportowanie hulajnogi do miejskiego magazynu. Jednak koszt poniesie jej właściciel, czyli firma, która je udostępnia. 

Drugą istotną zmianą jest ograniczenie prędkości. Zgodnie z przepisami hulajnogi nie mogą poruszać się szybciej, niż 20 km/h. W kilku miejscach prędkość zostanie ograniczona do 12 km/h. Będzie to: Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat, ul. Chmielna na odcinku, który jest deptakiem i Bulwary Wiślane w miejscu, gdzie nie ma drogi dla rowerów.  Zgodnie z umową dostawca hulajnóg wprowadzi ograniczniki prędkości, które aktywują się w miejscach objętych limitem szybkości.

W Warszawie zostanie też rozszerzona strefa wyłączona w ruchu elektrycznych hulajnóg. Nie wjedziemy nimi na Stare Miasto, do Łazienek Królewskich i Ogrodu Krasińskich.  W związku z nowymi przepisami zostanie też uruchomiona kampania informacyjna, która zapozna warszawiaków z nowymi zasadami.

Sonda
Czy użytkownicy hulajnóg elektrycznych jeżdżą bezpiecznie?
Zasady bezpiecznej jazdy na hulajnodze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE