Koniec z samowolką na hulajnogach. Jeśli to zrobisz, czeka cię surowa kara

i

Autor: SHUTTERSTOCK Koniec z samowolką na hulajnogach. Jeśli to zrobisz, czeka cię surowa kara

Koniec z samowolką na hulajnogach elektrycznych. Miasto wprowadza nowe regulacje

2021-11-30 14:42

Władze Warszawy wprowadzają nowe regulacje w sprawie poruszania się na elektrycznych hulajnogach. Pięć firm zajmujących się wypożyczaniem hulajnóg podpisało z ratuszem umowę, która w końcu ureguluje zasady, na jakich można się nimi poruszać. Dotyczą one zarówno parkowania, jak i samej jazdy. Co się zmieni?

W Warszawskiej przestrzeni hulajnogi na dobre zagościły od 2018 roku. Od razu zdobyły ogromną popularność, ale też narobiły kłopotów. Częstym widokiem stały się rzucone byle gdzie jednoślady. Na jezdniach i chodnikach zapanował też chaos. Elektryczne hulajnogi po licznych apelach samorządowców w końcu zostały objęte regulacjami prawnymi. Od 20 maja 2021 roku obowiązuje ustawa, która reguluje podstawowe zasady i definicje związane z pojazdami. Na początku listopada wprowadzono też nowe przepisy, które regulują wyposażenie, jakie muszą mieć. - Porozumienie z pięcioma firmami działającymi w Warszawie (Bolt, Dott, Lime, Blinkee i TIER) zostało właśnie podpisane - przekazała we wtorek, 30 listopada, rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk. W praktyce przepisy weszły więc już w życie. Co zmieni się tym razem?

Przede wszystkim, jasno określono, gdzie można parkować e-hulajnogi. Do tego celu zostaną wyznaczone specjalne miejsca. Jeśli nie znajdziemy go w pobliżu, to hulajnogę trzeba postawić na chodniku, równolegle do jego krawędzi. Zarząd Dróg Miejskich oznakuje specjalnymi naklejkami stojaki rowerowe, które posłużą jako miejsca dla hulajnóg. Dzięki temu z warszawskich chodników zniknie widok poprzewracanych jednośladów. Za niedostosowanie się do przepisu straż miejska może wystawić mandat w wysokości 123 zł za przetransportowanie hulajnogi do miejskiego magazynu. Jednak koszt poniesie jej właściciel, czyli firma, która je udostępnia. 

Drugą istotną zmianą jest ograniczenie prędkości. Zgodnie z przepisami hulajnogi nie mogą poruszać się szybciej, niż 20 km/h. W kilku miejscach prędkość zostanie ograniczona do 12 km/h. Będzie to: Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat, ul. Chmielna na odcinku, który jest deptakiem i Bulwary Wiślane w miejscu, gdzie nie ma drogi dla rowerów.  Zgodnie z umową dostawca hulajnóg wprowadzi ograniczniki prędkości, które aktywują się w miejscach objętych limitem szybkości.

W Warszawie zostanie też rozszerzona strefa wyłączona w ruchu elektrycznych hulajnóg. Nie wjedziemy nimi na Stare Miasto, do Łazienek Królewskich i Ogrodu Krasińskich.  W związku z nowymi przepisami zostanie też uruchomiona kampania informacyjna, która zapozna warszawiaków z nowymi zasadami.

Sonda
Czy użytkownicy hulajnóg elektrycznych jeżdżą bezpiecznie?
Zasady bezpiecznej jazdy na hulajnodze

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki