KORONAWIRUS: Co z BAZARAMI? Główny Inspektorat Sanitarny wydaje zalecenia

2020-03-26 12:42 PIK
Bazarki pustoszeją
Autor: Straż Miejska Bazarki pustoszeją

Sposób zachowania się i handlu w sklepach w czasach zarazy został już właściwie wszędzie unoromowany. Teraz GIS wydał specjalne zalecenia odnośnie handlu na bazarach i targowiskach - potencjalnych miejscach rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Nie ma jednoznacznej polityki odnośnie bazarów i targowisk: w jednych rejonach są zamykane, w innych - wciąż działają. Minister Rolnictwa i rolnicy jednym głosem apelują o to, aby ich nie zamykać. Jednak w wielu miejscach Polski, także pod Warszawą takie miejsca zostały zamknięte: m.in. w Błoniu czy Legionowie.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał dla targowisk i bazarów na których sprzedawana jest żywność specjalne zalecenia "działań zapobiegających zagrożeniu epidemiologicznemu COVID-19 (koronawirus)".

Jest miejsce dla TYSIĘCY chorych pod Warszawą! Nie uwierzysz, gdzie!

Targowiska i bazary są specyficznymi miejscami obrotu żywnością. Mogą być zorganizowane w różny sposób – jako obszary zadaszone i/lub place na wolnym powietrzu. Na ich terenie mogą znajdować się zarówno większe sklepy, sklepiki jak również stragany z produktami spożywczymi. W celu zapobiegania zagrożeniu jakim jest ryzyko zakażenia COVID-19 w tych miejscach handlu, rekomenduje się ich zarządcom stosowanie w rygorystyczny sposób wymagań higienicznych omówionych poniżej (...) W okresie aktualnego zagrożenia epidemiologicznego, należy zadbać o stosowanie tych wymagań, aby zapobiec nie tylko zakażeniu koronawirusem, ale przede wszystkim również innym zanieczyszczeniom mikrobiologicznym żywności, które narażają zdrowie konsumentów i mogą prowadzić do zatruć pokarmowych - można przeczytać w zaleceniach.

Na ulicach Warszawy pojawiły się specjalne radiowozy! Dlaczego?

Dlatego wg GIS należy

  • Stosować właściwą higienę rąk
  • Stosować higienę kaszlu i oddychania
  • Stosować zasady bezpieczeństwa żywności – restrykcyjnie i z pełną świadomością
  • Ograniczyć bliski kontakt z każdą osobą, która ma objawy chorobowe ze strony układu oddechowego
  • Zachować bezpieczną odległość klient-klient, klient-sprzedawca, sprzedawca-sprzedawca (min. 1,5 metra)
  • W miarę możliwości korzystać głównie z płatności bezgotówkowych.

Pełny tekst można znaleźć >>>TUTAJ<<<.

Czy jechaliście może tym autobusem? To może być sprawa życia i śmierci!