karetka

i

Autor: Jakub Chonchera

Koronawirus. Ratownicy medyczni w niebezpieczeństwie? Kontrowersyjna decyzja urzędników na Mazowszu

2021-04-07 14:00

Burmistrz Woli i Przewodniczący Komisji Zdrowia w Sejmiku Mazowieckim opublikował szokujące informacje. Według Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego ws. transportu chorych karetki na Mazowszu nie muszą być odkażane po każdym pacjencie! Dotyczy to tylko transportu pacjentów z koronawirusem. Działania te, mają skrócić czas oczekiwania. Mogą także zwiększyć ryzyko masowego zakażenia COVID-19 wśród personelu medycznego.

- W związku z bardzo dużą ilością wyjazdów ZRM do pacjentów z potwierdzonym zachorowaniem na COVID-19 oraz wydłużonym czasem oczekiwania na wolne zespoły z powodu dezynfekcji pojazdów, przesyłam do wiadomości i stosowania najnowsze zalecenia Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych - możemy przeczytać we wstępie pisma z 30 marca.

Z zaleceń wynika, że karetka nie wymaga już dezynfekcji po każdym chorym, jeśli następny przewóz dotyczy pacjenta z COVID19. Na Mazowszu jest bardzo duża liczba zakażeń koronawirusem, a czas oczekiwania na medyków jest długi, czasem zbyt długi, żeby można było pacjenta uratować. Zalecenia te mają skrócić czas oczekiwania. Ale także budzi mnóstwo kontrowersji wśród medyków.

Najnowocześniejsza karetka

Można się tym wirusem brytyjskim zakazić w zaledwie 2 minuty. W przypadku tych poprzednich mutacji to było 15 minut. W związku z tym, w naszej pracy najważniejszy jest oczywiście czas - bo on jest kluczowy w przypadku ratowania zdrowia i życia pacjentów. Ale także bezpieczeństwo. Nie tylko pacjentów, ale też zespołów ratownictwa medycznego - podkreślił dziennikarzom Eski Piotr Owczarski z pogotowia ratunkowego w Warszawie.

W przypadku braku dezynfekcji karetki to ryzyko się podnosi i może spowodować masowe zakażenia wśród personelu medycznego. - Znaczna część pacjentów z COVID19 nie ma wyniku badania przed transportem. Brak dezynfekcji = większe ryzyko ratowników - zwraca uwagę Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Komisji Zdrowia w Sejmiku Mazowsza.

Decyzję tłumaczy Wojewoda Mazowiecki. - Oczywiście dezynfekcja w niezbędnym zakresie jest realizowana. Dezynfekowane są np. nosze, kombinezon, przyłbice. Jeśli przejazd dotyczy pacjenta niezdiagnozowanego, albo z negatywnym wynikiem - pojazd musi być zdezynfekowany - tłumaczy dziennikarzom Eski Ewa Filipowicz, rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki