KORONAWIRUS zabija coraz więcej ludzi! Jest apel Głównego Inspektoratu Sanitarnego!

2020-01-24 6:05 PIK
Koronawirus rozprzestrzenia się
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Koronawirus rozprzestrzenia się

Epidemia koronawirusa 2019-nCoV w Chinach narasta. Dosłownie z godziny na godzinę rośnie liczba ofiar. Jednocześnie Główny Inspektorat Sanitarny apeluje do osób powracających z Azji Wschodnie, a przede wszystkim z Chin.

Po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych w sprawie nowego koronawirusa 2019-nCoV GIS wydał komunikat skierowany do pracowników ochrony zdrowia. Dotyczy on również osób wracających z Azji Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem Chin i prowincji Hubei gdzie leży miasto Wuhan będące ośrodkiem epidemii. Ale są one skierowane również do mieszkańców Polski, którzy nie podróżują.

Oto zalecenia GIS

  • Zaleca się osobom powracającym z miasta Wuhan, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zgłoszenie się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży.
  • Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
  • Jednocześnie, w związku z trwającym w Polsce oraz w pozostałych krajach półkuli północnej sezonie zachorowań na grypę, rekomendujemy zaszczepienie się przeciw grypie.

Tymczasem epidemia koronawirusa 2019-nCoV w Chinach narasta. Jak podaje Reuters zmarła już 18 osoba nim zarażona. Co gorsza, jest to pierwsza ofiara, która zmarła poza Wuhan, w którym epidemia wybuchła. Władze miasta już w środę właściwie je zamknęły zawieszając funkcjonowanie transportu publicznego i wstrzymując wyloty z miejscowego lotniska.

Czy KORONAWIRUS  dotarł już do Polski? Ważny komunikat

Z kolei władze ponad 7-milionowego miasta Huanggang, graniczącego z Wuhanem podjęły właśnie decyzję o zawieszeniu transportu miejskiego i kolejowego. Jeśli dodać blokady na drogach oznacza to, że blisko 20 mln ludzi (Wuhan ma ponad 11 mln mieszkańców) zostało odciętych.

Czy jesteśmy gotowi na  walkę z KORONAWIRUSEM? 

Wiele chińskich miast wprowadziło kontrolę sanitarną na lotniskach: np. mierzona jest bezdotykowo temperatura! Z kolei w Pekinie władze odwołały wiele imprez z nadchodzącym chińskim Nowym Rokiem, który wypada w sobotę 25 stycznia. Ten ruch oznacza, że do sprawy podchodzą bardzo poważnie.

Dramatyczna interwencja straży pożarnej!

Jak dotąd potwierdzono już 11 przypadków zakażenia poza granicami Chin: w Tajlandii (4), w Wietnamie (2) oraz Japonii, Korei Południowej, USA, Singapurze i na Tajwanie. Zgłaszane są także przypadki na Filipinach i w Australii, ale czekają jeszcze na potwierdzenie służb sanitarnych.

Przeszły piekło, szukają domu - przygarniesz je?