Koszmarny bilans wichury w Warszawie. Strażacy interweniowali 200 razy

i

Autor: Straż Miejska Warszawa Koszmarny bilans wichury w Warszawie. Strażacy interweniowali 200 razy

Koszmarny bilans wichury w Warszawie. Strażacy interweniowali 200 razy

2021-10-22 7:50

W czwartek potężna wichura nawiedziła Warszawę. I chociaż Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał przed bardzo silnymi porywami wiatru, koszmarnych skutków wichury nie udało się uniknąć. Stołeczni strażacy interweniowali 200 razy. Głownie chodziło o połamane drzewa. Zdarzyły się jednak też przerażające incydenty. Nie obyło się bez rannych.

Czwartek w stolicy nie był spokojny. Do Warszawy przybyła zapowiadana wichura. Co prawda, groźne zjawiska pogodowe dały o sobie znać szczególnie na zachodzie kraju, gdzie powalonych zostało wiele drzew, a także zostały uszkodzone samochody i linie kolejowe. Tylko na Dolnym Śląsku 21 października, na skutek zdarzeń spowodowanych niebezpieczną pogodą, zginęły cztery osoby.

W Warszawie było nieco spokojnie, chociaż również nie obyło się bez groźnych incydentów. Około godz. 16 silny podmuch wiatru wywrócił przy ul. Foksal 18 znak zakazu zatrzymywania się, który runął na przechodzącą obok starszą kobietę. Trafiła ona do szpitala. Niemal w tym samym czasie przy ulicy Burakowskiej na Woli, wichura powaliła ceglany mur! Ten z kolei runął na idącą chodnikiem bezbronną kobietę.

Nie obyło się również bez powalonych drzew w stolicy czy uszkodzonych samochodów. Kilka minut przed godz. 19 na wysokości ul. Rzeźbiarskiej drzewo runęło na osobowego opla. Jak przekazała Straż Miejska, prowadząca auto 26-latka z Mińska Mazowieckiego zdążyła o własnych siłach opuścić auto i zdenerwowana próbowała wydostać się spod gałęzi. Do godz. 9 w piątek, 22 października, strażacy w Warszawie interweniowali aż 200 razy.

Z danych przekazanych przez Mazowiecką Straż Pożarną strażacy mieli najwięcej pracy właśnie w stolicy. Na Mazowszu interweniowali ponad 1000 razy. W Warszawie - 200. Najwięcej na Mokotowie, Ursynowie i w Wawrze.

Dużo interwencji było również w powiatach:

  • płockim - 80
  • wołomińskim - 80
  • legionowskim - 70
  • warszawskim zachodnim - 60

- Noc na szczęście przebiegła spokojnie. Wichury uspokoiły się przed godziną 22. Później były już tylko pojedyncze interwencje - powiedział mł.kpt. Michał Skrzypa ze straży pożarnej.

IMGW ostrzega przed wichurami

Wszystko wskazuje na to, że w piątek warszawiakom również będą towarzyszyły wichury. IMGW już wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnymi wiatrami. "Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu" – podaje IMGW.

Sonda
Czy wichura dokonała w twoim regionie zniszczeń?
Piesza potrącona przez auto na Gocławiu w Warszawie
Nasi Partnerzy polecają