Lipowiec Kościelny. Chcieli tam chować ciała, ale mieszkańcy zablokowali drogę! Nowa lokalizacja pod Toruniem?

2021-04-28 10:32 Michał Michalak
Lipowiec Kościelny. Chcieli tam chować ciała, ale mieszkańcy zablokowali drogę! Nowa lokalizacja pod Toruniem?
Autor: Pexels/cc0/Pixabay.com Mieszkańcy Lipowca Kościelnego pod Mławą od kilka dni blokowali drogą prowadząca na teren po dawnej żwirowni, gdzie miało trafić nawet kilkadziesiąt milionów ciał zagazowanego z powodu ptasiej grypy drobiu. Nowe grzebowisko może powstać pod Toruniem

Mieszkańcy Lipowca Kościelnego pod Mławą od kilka dni blokowali drogą prowadząca na teren po dawnej żwirowni, gdzie miało trafić nawet kilkadziesiąt milionów ciał zagazowanego z powodu ptasiej grypy drobiu. Ponadto zamówili nawet mszę świętą w intencji odstąpienia od tych zamiarów, bo taką decyzję podjął Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mławie. Ostatecznie mieszkańcom Lipowca Kościelnego udało się osiągnąć cel, bo grzebowisko ciała ma teraz powstać pod Toruniem.

Lipowiec Kościelny. Chcieli tam chować ciała, ale mieszkańcy zablokowali drogę!

Jak informuje naszamlawa.pl, mieszkańcy Lipowca Kościelnego pod Mławą udaremnili plany powiatowego lekarza weterynarii. Po tym jak w powiecie mławskim i żuromińskim wykryto kilkadziesiąt ognisk ptasiej grypy, postanowił on, że ciała zagazowanych ptaków będą składowane w dawnej żwirowni w Lipowcu Kościelnym, na co wyraziła też zgodę właścicielka terenu. Lokalni mieszkańcy nie mieli jednak zamiaru być tacy ulegli i od minionego czwartku prowadzili blokadę drogi prowadzącej do grzebowiska. Co więcej, zamówili także mszę św. w intencji odstąpienia od tych planów. Ich protest poparł także wójt Jarosław Goschorski, a w poniedziałek radni gminy przegłosowali jednogłośnie uchwałę sprzeciwiającą się składowaniu w Lipowcu Kościelnym ciał zagazowanego drobiu.

Czytaj też: Goworowo. Muszą przerwać mecz w czasie każdego pogrzebu. "Zawodnicy starają się unikać przekleństw"

Nowa lokalizacja pod Toruniem?

Jak informuje naszamlawa.pl, Wojewódzki Lekarz Weterynarii Paweł Jakubczak potwierdził, że grzebowisko nie powstanie w Lipowcu Kościelnym. Sukces mieszkańców jest jednak jednocześnie problemem urzędników, bo wiele zagazowanych ciał zalega w fermach, gdzie wykryto ptasią grypę, i trzeba je jak najszybciej zutylizować. Z tego względu w czasie spotkania Jakubczaka i wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem padł pomysł, że martwe ptaki będą składowane na poligonie w okolicach Torunia.

Czytaj też: Śmierć na budowie drogi pod Pułtuskiem! Nie było dostępnej karetki…

Nie żyją dwie osoby! Ich renault ROZTRZASKAŁO się o drzewo na DK 62 pod Wyszkowem [ZDJĘCIA]

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE