Lisy rozpanoszyły się na Saskiej Kępie. Są wszędzie!

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Te dzikie zwierzęta rozpanoszyły się w Warszawie. Są wszędzie!

2021-03-18 13:30

Lisy dosłownie opanowały Saską Kępę. Mieszkańcy twierdzą, że są wszędzie! Można je spotkać spacerujące po ul. Międzynarodowej, a także w Parku Skaryszewskim i na działkach. Praga-Południe ma zatem nowych, dzikich lokatorów. Czy swobodnie spacerujące osiedlami lisy stanowią jakieś zagrożenie dla ludzi i ich pupili?

Wiosenny lockdown z ubiegłego roku udowodnił, że im ciszej robi się na ulicach miast, tym częściej w Warszawie można spotkać dzikich wędrowców z pobliskich lasów. Mieszkańcy stolicy mogli niespodziewanie spotkać spacerujące po Warszawie dziki, łosie i sarny. Teraz okazuje się, że na Saskiej Kępie zadomowiły się lisy!

ZOBACZ TEŻ: UWAGA KIEROWCY! Strażnicy miejscy dostali nowe uprawnienia. Ruszyły masowe kontrole [ZDJĘCIA]

Na jednej z facebookowych grup sąsiedzkich pojawił się filmik, na którym widać, jak sprytny lis szybciutko przemyka przez osiedlowe uliczki. Najwidoczniej nie spostrzegł, że jego eskapada została zauważona przez jednego z mieszkańców. Pod opublikowanym wideo pojawiły się głosy, że lisy na Pradze-Południe można spotkać praktycznie wszędzie. Właściciele puszystych kit spacerują sobie po ul. Międzynarodowej, można je spotkać w Parku Skaryszewskim, nad kanałkiem, a także na ogródkach działkowych.

Mieszkańcy Saskiej Kępy mogą przecierać oczy ze zdziwienia, gdy w samym środku hałaśliwego miasta spotkają dzikiego zwierza, ale to na pewno nie jest fatamorgana. Lisy, jak widać, nic nie robią sobie z sąsiedztwa człowieka. Nasuwa się jednak pytanie: czy takie spotkanie może nieść za sobą jakieś zagrożenie?

Należy przede wszystkim pamiętać, że lis jest stworzeniem dzikim, a do tego głównym przenosicielem wścieklizny. Spotykając lisa, trzeba więc zachować szczególną ostrożność.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że na terenie Warszawy, a także powiatu otwockiego i mińskiego od 15 do 26 marca przeprowadzane jest szczepienie ochronne lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie to wykonywane jest przy pomocy przynęt, które zawierają szczepionkę doustną i są rozłożone na określonym terenie.

W Warszawie szczepionki są rozłożone w dwóch dzielnicach:

  • Wawer: część ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ul. Kwitnącej Akacji, od południa ul. Izbicką, ul. Zagórzańską i ul. Złotej Jesieni
  • Wesoła: na południe od ul. Trakt Brzeski oraz część ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ul. I Praskiego Pułku i od południa Trakt Brzeski

Jak podaje w komunikacie Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przynęty mają kształt krążka koloru zielono-brązowego, a w środku umieszczony jest plastikowy blister z płynną szczepionką przeciwko wściekliźnie. Dla zwierząt ogólnie szczepionka ta jest nieszkodliwa, ale też uodparnia ich na wściekliznę. Co ważne, aby szczepionka jak najlepiej spełniła swoją funkcję i została przyjęta przez lisy, właściciele zwierząt domowych powinni trzymać swoje psy na smyczy, a koty w zamkniętych pomieszczeniach przez 14 dni po wyłożeniu szczepionki.

NIE PRZEGAP: Trzaskowski zaszalał! Tak chce nazwać most Południowy. Radni zbaranieli

Należy również mieć na uwadze, że dla człowieka szczepionka przeciwko wściekliźnie może stanowić zagrożenie przez bezpośredni kontakt na otwarte rany, oczy, jamę ustną i nos. W takich wypadkach należy dokładnie przemyć te miejsca wodą z mydłem i skontaktować się z lekarzem.

Sonda
Spotkałeś w Warszawie lisy?
Weterynarze leczą wilka po wypadku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki