Maturzyści z Warszawy opowiadają o egzaminie z języka polskiego. "Była wymodlona, wymarzona "Lalka"! [GALERIA, WIDEO]

2021-05-04 13:53
Matura 2021. Ruszyła matura w Warszawie
Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Matura 2021. XV Liceum Ogólnokształcące im.Narcyzy Żmichowskiej

Marlena, Aleksandra, Zosia i Matylda to tegoroczne maturzystki z Warszawy. Jak się czuły na pisemnym egzaminie z języka polskiego? Obostrzenia związane z koronawirusem spowodowały, że egzamin jest trudniejszy emocjonalnie. I inny niż w poprzednich latach. - Tak wygląda mój stolik, przy którym będę pisała maturę. Długopis i woda – pokazuje nam swoje miejsce egzaminu Julia Tywonek (18 l.). Znamy już tematy tegorocznego egzaminu. - Uff. Była wymarzona "Lalka"! - mówią maturzystki po wyjściu z pisemnego polskiego. Obejrzyj WIDEO i GALERIĘ z matur

Obostrzenia na maturze z języka polskiego

Tematy na egzaminie z języka polskiego

Uczniowie warszawskiego Liceum opowiadają o maturze z języka polskiego

Obserwowaliśmy wchodzących na maturę uczniów LO im. Żmichowskiej przy ul. Klonowej w Warszawie. - Na egzamin pozwolili nam wziąć ze sobą tylko długopisy, chusteczki i wodę do picia – mówi nam Matylda Makula. Dość surowo wyglądał stolik maturzysty w tym roku. - Tak wygląda mój stolik, przy którym będę pisała maturę. Długopis i woda – pokazuje Julia Tywonek.

- Bardzo chciałam mieć swój talizman, który przynosi mi szczęście, ale w tym roku nie można mieć żadnych maskotek tylko przybory do pisania i wodę do picia – dodaje Aleksandra Chłopicka.

A czego spodziewali się w tym roku na egzaminie z języka polskiego tegoroczni maturzyści z Warszawy? - Jesteśmy po roku zdalnej edukacji i tak naprawdę nie wiemy czego się można spodziewać. Ale może będzie „Lalka"? - zastanawiała się przed wejściem Aleksandra Glińska.

Uczniowie zachowywali odstępy, wchodzili na sale po dezynfekcji dłoni do zdezynfekowanych sal.

- Przygotowywałam się do ostatniej chwili. Nawet teraz przeglądam notatki – pokazuje Marlena Wojniak z LO im. Żmichowskiej.

Niektórzy natomiast jeszcze przed egzaminem planowali, co zrobią po tym, jak wyjdą z pisemnej matury z języka polskiego. Zofia Gumula i Antoni Inglink ucieszyli się na swój widok. - Nie widzieliśmy się prawie rok. Zaraz po egzaminie zamierzamy się spotkać na kawę i pójść do parku – oświadczyli maturzyści.

- Nie było źle. Było całkiem dobrze. Temat nie był za trudny. Trochę się teraz boję matematyki - stwierdził po wyjściu Antoni Inglink.

- Była wymarzona, wymodlona, upragniona  "Lalka", więc jesteśmy zadowolone - mówią Julia Sikorska i Sonia Kosmala z klasy filmowej LO przy Klonowej w Warszawie.

- Myślałam, że bardziej będzie temat o miłości a było o ambicjach ale można było zbudować na temat "Lalki" jakąś fajną wypowiedź. Odetchnęłam, bo chyba to był najtrudniejszy egzamin i cieszę się , że jest już za mną  - mówi Inka Iwańska.

 - Chcieliśmy "Lalkę", była "Lalka". Udało się! - mówią krótko zadowoleni Michał Kuczyński i Mirka Stąpur z klasy humanistycznej.

MATURA 2021. JĘZYK POLSKI. JAKIE BYŁY TEMATY ?

Temat 1: Czy ambicja ułatwiały człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.?

Temat 2: Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

Temat 1: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu "Lalki" Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.?

Temat 2: Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem, uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi obiecanej" W. Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

Maturzyści z Warszawy opowiadają o egzaminie z języka polskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE