Matura 2021 polski. Maturzyści z Warszawy przystąpili do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym [Zdjęcia]

Matura 2021 polski. Maturzyści z Warszawy przystąpili do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym [Zdjęcia]
Autor: Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Matura 2021 polski. Maturzyści z Warszawy przystąpili do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym [Zdjęcia]

Matura 2021 polski. We wtorek, 4 maja, maturzyści z Warszawy przystąpili do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. W całej Polsce egzamin dojrzałości zdawać będzie ok. 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Matura pisemna z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa. Wraz z nimi do egzaminów przystępują też absolwenci z lat ubiegłych. - Jesteśmy po roku zdalnej edukacji i tak naprawdę nie wiemy czego się można spodziewać. Może będzie "Lalka"? - zastanawiała się tuż przed wejściem na egzamin Aleksandra Glińska 18 l., maturzystka z Warszawy. A czego spodziewali się jej koledzy?

Matura 2021: na początek język polski

Matura 2021 polski. Maturzyści z Warszawy rozpoczęli maturę 2021

We wtorek, 4 maja, rozpoczęła się matura 2021. Egzaminacyjny maraton rozpoczęła matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. To egzamin obowiązkowy dla każdego maturzysty. W Polsce przystąpi do niego około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Wraz z nimi do egzaminów przystępują też absolwenci z lat ubiegłych. Punktualnie o godzinie 9:00 rano otrzymali swoje arkusze zadań CKE. Tuż po rozpoczęciu matury 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym na Twitterze pojawiły się informacje o tym, jakie tematy i lektury znalazły się w arkuszach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Zobacz koniecznie: Matura 2021 język polski. Arkusze odpowiedzi, pytania. Jest rozprawka z "Lalki"? Zadania, arkusze i odpowiedzi CKE matura polski 2021 poziom podstawowy

Matura 2021: Język polski w Warszawie

Tegoroczni maturzyści, przez pandemię koronawirusa, do matur przygotowywali się w trakcie zdalnej nauki. Wielu z nich ze strachem mówiło o tym, że boją się egzaminu dojrzałości, bo nie czują się odpowiednio przygotowani. Część z tegorocznych maturzystów jednak doceniło samodzielną naukę i mają nadzieję na to, że ich wyniki na maturze 2021 będą bardzo dobre. - Jesteśmy po roku zdalnej edukacji i tak naprawdę nie wiemy czego się można spodziewać. Może będzie "Lalka"? - zastanawiała się tuż przed wejściem na egzamin Aleksandra Glińska 18 l., maturzystka z Warszawy.

Maturzyści muszą – tak jak w latach ubiegłych – obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

Maturzyści nie muszą w tym roku przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą nadal przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów. CKE podała, że z możliwości niezdawania w tym roku przedmiotu dodatkowego zdecydowało się skorzystać 13,5 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Nie będzie też obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Jak podała CKE, przeprowadzone będą 842 egzaminy ustne.

Na świadectwie maturalnym w miejscu, gdzie powinien być podany wynik z egzaminu ustnego, abiturientom, którzy nie będą ich zdawać, wpisywana będzie adnotacja: "W 2021 r. egzaminu nie przeprowadzano".

Abiturienci, którzy zdecydowali, że nie będą w tym roku zdawać żadnego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym będą mieli na świadectwie maturalnym adnotację: - W 2021 r. nie wymagano przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego.

Zobacz: Wyciekły arkusze CKE z matury 2021 - czy to możliwe?! Informacje o przeciekach zalewają internet, w arkuszu "Lalka"?!

Zobacz zdjęcia maturzystów z Warszawy tuż przed pisemną maturą 2021 z języka polskiego na poziomie podstawowym

Matura 2021

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE