Nie zdałem matury poprawkowej. Co dalej? CKE dopuszcza tylko jedną możliwość

2021-08-25 15:57
Matura poprawkowa 2021
Autor: Elisa Ventur / Unsplash Nie zdałeś matury poprawkowej 2021? Sprawdź, co teraz możesz zrobić. CKE daje tylko jedną opcję

Nie zdałem matury poprawkowej - niektórzy maturzyści są załamani po poprawce matury i zastanawiają się, co dalej. Chociaż nie ma jeszcze oficjalnych wyników od CKE, wielu uczniów sprawdziło już swoje odpowiedzi i po podliczeniu punktów wyszło im, że nie zdali matury poprawkowej 2021. Czy CKE przewiduje jeszcze jeden termin matury? Czy maturę w ogóle trzeba zdać? Wszystko wyjaśniamy w tym artykule.

Matura poprawkowa 2021 niezdana. Czy CKE przewiduje kolejny termin?

We wtorek, 24 sierpnia 2021 roku, maturzyści, którzy nie zdali matury w pierwszym terminie lub w terminie dodatkowym, podchodzili do matury poprawkowej. Dla osób, które oblały tylko jeden z przedmiotów obowiązkowych na maturze była to ostatnia szansa na zdanie matury 2021. Przypomnijmy, że maturzyści, którzy nie zdali więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego, nie mieli już takiej możliwości - od razu musieli nastawić się na podchodzenie do matury z kolejnym rocznikiem. Choć oficjalne wyniki matury poprawkowej 2021 od CKE uczniowie poznają dopiero 10 września, niektórzy już sprawdzili swoje odpowiedzi i wiedzą, że niestety oblali maturę. Wielu maturzystów jest załamanych, że po raz kolejny oblali egzamin i zastanawiają się teraz, co dalej z nimi będzie. Czy mają jeszcze szansę na zdanie matury? W takim wypadku CKE przewiduje już tylko jedną możliwość.

Odpowiedzi i arkusze CKE z matury poprawkowej z matematyki, polskiego i angielskiego znajdziesz TUTAJ.

Nie zdałem matury poprawkowej - co dalej?

CKE nie przewiduje już kolejnego terminu na poprawę matury. Oznacza to, że maturzyści, którzy nie zdali matury poprawkowej 2021, będą mogli podejść do egzaminu dopiero w terminie majowym w 2022 roku. Podobnie uczniowie, którzy w terminie głównym oblali więcej niż jeden przedmiot obowiązkowy, w także te osoby, które chcą poprawić swój wynik z matury, chociaż ją zdali. Wszyscy muszą pamiętać o tym, że z niektórych przedmiotów będzie ich obowiązywał już inny zakres materiału. Więcej o maturze 2022 pisaliśmy w materiale: Matura 2022: nowe zasady. MEiN nie ma litości. Matura rozszerzona obowiązkowa!. Przed maturą 2022 warto sprawdzić także nową listę lektur na maturę 2022 z języka polskiego: Lista lektur 2021/2022. Nowe lektury na liście: o Janie Pawle II i kardynale Wyszyńskim.

Czy trzeba zdać maturę?

Maturzystom przypominamy jednak, że oblanie matury to nie koniec świata. Zdanie matury nie jest obowiązkowe, nie trzeba powtarzać ostatniej klasy, jeśli oblało się maturę. Natomiast osoby, które chcą spróbować jeszcze raz i podchodzić do matury 2022, mają prawie cały rok na przygotowania. Trzymamy mocno kciuki, żeby przy następnym podejściu udało im się zdać maturę!

Czytaj także: Matura poprawkowa 2021. Matematyka zbiera żniwo. "Rodzice mnie zabiją"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE