Młynarski i Pietrucha razem. Piosenki o Warszawie przy kultowej fontannie

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express, Mieszko Piętka/AKPA Młynarski i Pietrucha razem. Piosenki o Warszawie przy kultowej fontannie

Młynarski i Pietrucha razem. Piosenki o Warszawie przy kultowej fontannie

2022-02-12 10:00

Wyjątkowa walentynka dla Warszawy! Biuro Programu "Niepodległa" wraz z Julią Pietruchą i zespołem Jana Emila Młynarskiego przygotowali piękny prezent na święto zakochanych. Romantyczna ballada "Wrzuć grosz do fontanny" przenosi słuchaczy do przedwojennej Warszawy. W końcu fontanny są najpiękniejszym symbolem romantycznych spotkań i powrotów.

Piękny utwór o miłości przygotowało Biuro Programu "Niepodległa" wraz z Julią Pietruchą i zespołem Jana Emila Młynarskiego. Piosenka rozpoczyna się słowami: "Wrzuć grosz do fontanny, razem ze mną na dno wrzuć, jeśliś jest zakochany…". Brzmienie połączonych instrumentów - katarynki, mandoliny, bandżoli i tuby - w aranżacji Jana Emila Młynarskiego, cudownie działa na zmysły. Całość dopełnia sensualny głos Julii Pietruchy.

"Czasem pada pytanie: jak można ożywić przedwojenną Warszawę? Żeby ożywić fotografie, żeby nie zamykać się tylko w filmie przedwojennym? Muzyka jest do tego najlepszym elementem, a częścią składową – jedną z najważniejszych w muzyce w ogóle – jest brzmienie. Brzmienie, które tworzymy z różnych elementów, brzmienie, które działa na zmysły, a zmysły uruchamiają ten obraz. Ja na to bardzo liczę właśnie w tym przypadku. Dlatego katarynka" - mówi Jan Emil Młynarski.

"Wrzuć grosz do fontanny" jest pierwszą częścią projektu "Kuplety Warszawskie 2.0", czyli dawnych melodii w nowych odsłonach. Kluczem wyboru były teksty, które dopełniają historię o zniszczonym Pałacu Saskim i jego okolicach. Walentynkowa piosenka odnosi się do fontanny z Ogrodu Saskiego, położonej tuż obok dawnego Pałacu.

Warto wspomnieć, że piosenka „Wrzuć grosz do fontanny” w oryginale była popularna w latach 50. XX wieku. Polski tekst stworzył Ryszard Kiersnowski (pseudonim artystyczny: Ryszard Pobóg) jako luźną adaptację oskarowego slowfoxa śpiewanego przez Franka Sinatrę.

Piosenka dostępna jest w serwisie YouTube.

Sonda
Lubisz piosenki o miłości?
Rafał Trzaskowski udzielił ślubu Karolinie i Davidowi

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki