Kard. Kazimierz Nycz

i

Autor: Archidiecezja Warszawska

Mocne słowa kard. Nycza o rozwodach. "Skala zjawiska przerosła nasze przewidywania"

2022-06-26 13:25

Mocne słowa padły z usta kard. Kazimierza Nycza w rozmowie na zakończenie Roku Rodziny "Amoris laetitia" opublikowanej na stronie Archidiecezji Warszawskiej. Metropolita Warszawski powiedział wprost: Skala rozwodów przerosła nasze przewidywania. Duchowny odniósł się również do kwestii niesakramentalnych związków i odchodzenia młodych ludzi z Kościoła.

Metropolita Warszawski o rozwodach i związkach niesakramentalnych

W niedzielę, 26 czerwca, kończy się X Światowe Spotkanie Rodzin. Decyzją papieża Franciszka spotkanie odbyło się jednocześnie w Kościołach lokalnych na świecie, jego hasło to "Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości".

W rozmowie opublikowanej na stronie Archidiecezji Warszawskiej kard. Kazimierz Nycz przyznał, że Kościół nie był do końca gotowy na wyzwania związane z wzrastającą falą rozwodów i, co za tym idzie, coraz większą liczbą osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

"Skala zjawiska przerosła nasze przewidywania. Kiedyś były to incydentalne przypadki, a dziś stało się to de facto jednym z modeli życia. Przed Kościołem w praktyce stoi ciągle wyzwanie, mimo różnych rozwiązań proponowanych przez Jana Pawła II czy Franciszka – jak podchodzić w praktyce duszpasterskiej do osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach" - powiedział kard. Nycz.

Zdaniem hierarchy, "czymś podstawowym jest zwykła, ludzka otwartość i życzliwość, i ona jest coraz większa, ale wciąż niewystarczająca".

Młodzi ludzie odchodzą z Kościoła

Kard. Nycz zwrócił również uwagę, że młodzi ludzie coraz częściej decydują się na odejście z Kościoła. "To bardzo trudne i bolesne doświadczenie dla rodziców, gdy dziecko przeżywa trudności w życiu religijnym. Jednak dobrze jest pamiętać, że jeśli coś z wiary zasiali w swoim dziecku, to będzie miało ono do czego wrócić" - stwierdził hierarcha.

Jak zatem rozwiązać te problemy? "Trzeba także wzmacniać rodziny, najpierw podnosząc jakość przygotowania do sakramentu małżeństwa, a później towarzysząc młodym małżonkom, chociażby dając im możliwość spotkań z doświadczonymi małżonkami, organizując warsztaty czy konferencje. Jednak to wszystko nie zwalnia nas z poszukiwania nowych dróg i metod duszpasterskich. Mam nadzieje, że Rok Rodziny, w którym wspólnie wpatrywaliśmy się w Świętą Rodzinę z Nazaretu, jako największy wzór życia małżeńskiego i rodzinnego, będzie inspiracją do dynamicznego podejmowania takich działań" - stwierdził kard. Nycz.

Kardynał Kazimierz Nycz zasłabł na mszy świętej
Sonda
Czy jesteś za rozwodami?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE