Muzeum Historii Polski w budowie. Z dachu najpiękniejszy widok w Warszawie!

i

Autor: materiały prasowe Muzeum Historii Polski w budowie. Z dachu najpiękniejszy widok w Warszawie!

Zaporowe ceny w przetagu

Muzeum Historii Polski unieważnia przetarg na najważniejszą wystawę! Co dalej z wnętrzami giganta budowanego w Cytadeli Warszawskiej?

2023-02-13 20:09

Przetarg na wykonanie stałej ekspozycji we wnętrzach Muzeum Historii Polski został unieważniony! Decyzja zapadła dziś (13 lutego 2023) po tygodniach konsultacji i rozważań, czy ogłaszać nowy przetarg, czy może lepiej dopłacić brakujące ok. 380 mln zł, by wybrać najtańszą ofertę ale i tak o wiele droższą niż się spodziewano. Czy to oznacza, że urządzanie wnętrz giganta budowanego w Cytadeli Warszawskiej będzie opóźnione?

We wrześniu otwarcie budynku Muzeum Historii

Powstające w Cytadeli Warszawskiej Muzeum Historii Polski - największe muzeum w Polsce - zbliża się do finału budowy. Ale ma poważny kłopot z urządzeniem wnętrz placówki. Dyrektor placówki Robert Kostro na początku roku zapowiadał nam, że we wrześniu 2023 zaprosi w mury Muzeum na pierwszą wystawę czasową. A jednocześnie rozpocznie się urządzanie ekspozycji stałej. Pierwszą część planu pewnie uda się zrealizować. Z drugą będzie gorzej...

Przetarg na ekspozycję unieważniony

W poniedziałek (13 lutego 2023) Muzeum Historii Polski unieważniło przetarg na wykonanie ekspozycji, ponieważ ceny złożone przez oferentów okazały się zaporowe. Na inwestycję zarezerwowano 267 mln zł a oferty opiewały na blisko 650 mln zł i ponad 740 mln zł. Od grudnia muzealnicy wraz z ministerstwem kultury zastanawiali się co robić. I zapadła decyzja, by przetargu nie rozstrzygać, tylko w jak najszybszym terminie ogłosić nowe zamówienie, być może w trybie negocjacji.

Dyrektor MHP: "To byłoby niegospodarne"

- Zapłacenie ponad 600 mln zł byłoby niegospodarne i oznaczałoby psucie rynku. Mam nadzieję, że negocjacje z zachowaniem konkurencji przyniosą lepszy efekt. Chcielibyśmy je rozpocząć już w marcu - mówi nam dyrektor MHP Robert Kostro.

To może oznaczać niestety opóźnienie w docelowym urządzeniu wystawy w gigantycznym gmachu w środku Cytadeli. O ile – na razie nie wiadomo.

Muzeum Historii Polski powstało formalnie w 2006 roku, ale budowa ruszyła dopiero w 2018 r. Na placu budowy codziennie uwija się po kilkuset pracowników. Wnętrza tego giganta powoli nabierają kształtów, jakie znamy z wizualizacji. Cała powierzchnia gmachu to 44 tys. m.kw. Budynek będzie miał kamienną fasadę zdobioną reliefami nawiązującymi do Polskich zabytków m.in. drzwi gnieźnieńskich.

Muzeum Historii będzie dzielić z gmach z Muzeum Wojska Polskiego. Cytadela za dwa lata stanie się wówczas Parkiem Muzealnym, zapraszającym do czterech instytucji kulturalnych – Muzeum Katyńskiego, Muzeum X Pawilonu, Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.

W GALERII poniżej i na WIDEO można obejrzeć fotorelację z wizyty reporterów "Super Expressu" na budowie Muzeum Historii Polski:

Tak powstaje Muzeum Historii Polski
Sonda
Muzeum Historii Polski ma kłopot z wystawą stałą. Oferty w przetargu są kosmicznie drogie. Co zrobić?
Nasi Partnerzy polecają