przemoc domowa

i

Autor: pixabay przemoc domowa

Nie czujesz się bezpiecznie w swoim domu? Zobacz, gdzie szukać pomocy

2020-04-22 16:24

Epidemia koronawirusa i zalecenia władz dotyczące pozostania w domach mają wiele plusów, ale też stwarzają duże zagrożenie dla ofiar przemocy domowej. Zgłoszenia i wezwania dotyczące tego typu nadużyć wzrosły o kilkadziesiąt procent. Jeśli nie czujesz się bezpiecznie we własnym domu, zobacz, gdzie możesz szukać pomocy.

W czasie pandemii osoby mieszkające pod jednym dachem z kimś, kto stosuje zachowania przemocowe, znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji. Pozostając w miejscu zamieszkania ze swoimi oprawcami, ryzyko wystąpienia przemocy psychicznej fizycznej czy seksualnej jest jeszcze większe. Nie należy się jednak bać, placówki pomocowe są jak najbardziej przygotowane, prezydent poinformował również o specjalnej akcji zatytułowanej „Przemoc karmi się milczeniem”. W ten sposób miasto chce walczyć z agresją, a także zachęcić do sięgania po wparcie.

ZOBACZ TEŻ: Wielka KASA na dezynfekcję Warszawy. Zobacz KIEDY I GDZIE będą ozonować ulice


- Miasto Stołeczne Warszawa stale zapewnia pomoc osobom doświadczającymi przemocy, oczywiście z zachowaniem odpowiednich procedur wynikających z wprowadzenia stanu epidemii w Polsce – podał stołeczny ratusz.

Co więcej, trudną sytuację potwierdzają organizacje i stowarzyszenia, działające na rzecz praw kobiet i osób doświadczających przemocy domowej. - Zauważalnie wzrosła liczba zgłoszeń telefonicznych i mailowych od osób potrzebujących pomocy. Tylko jedna z organizacji, Centrum Praw Kobiet, odnotowała blisko 50 proc. więcej połączeń telefonicznych na numer interwencyjny i około 20 proc. zgłoszeń mailowych – informuje Marzena Wojewódzka z Urzędu Miasta.

Gdzie szukać pomocy?

Interwencja w dobie epidemii może być trudna, jednak zwykle tego typu pomoc rozpoczyna się od rozmowy telefonicznej. W trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z pomocy dotyczącej przemocy domowej, początkowe działania odbywają się w systemie zdalnym. Co to oznacza? Całodobowo działają infolinie i numery interwencyjne, w których odpowiednio przeszkolone osoby pokierują nas do odpowiednich organizacji i udzielą wsparcia psychologicznego.

Numery telefonów i szczegółowe informacje znajdziecie poniżej.

ZOBACZ TEŻ: KONIEC skrzyżowań! Miasto stawia na coś zupełnie INNEGO! Ma być BEZPIECZNIEJ

Pomocy szukać można za pomocą:

• warszawskiej infolinii 19 115 – pod tym numerem uzyskasz informacje na temat oferty dostępnej na terenie m.st. Warszawy, infolinia czynna przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Opłata za połączenie z numerem 19115 jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej

• telefonu Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, tel. 800 120 002 - Połączenie z numerem Pogotowia Niebieska Linia jest bezpłatne, możliwe 7 dni w tygodniu, przez cały rok (także w święta) lub napisz [email protected].

Telefonicznie można uzyskać wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o obowiązujących w Polsce przepisach i procedurach oraz placówkach udzielających pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie. Dostępne są telefoniczne dyżury prawne oraz dyżury w języku angielskim, rosyjskim oraz migowym przez aplikację Skype.

• warszawskiej Niebieskiej Linii IPZ, tel. (22) 668 70 00 lub napisz [email protected] (godziny pracy poradni: codziennie w godzinach 12-18)

• Fundacji Centrum Praw Kobiet, tel. 22 622-25-17 od poniedziałku do piątku 9:00-17:00, telefon interwencyjny 600 070 717 lub napisz [email protected]

• Fundacji Feminoteka, tel. 888 88 33 88, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00, lub napisz [email protected], działa także specjalna aplikacja Avon Alert, z której kobiety mogą korzystać również poza godzinami pracy telefonu

ZOBACZ TEŻ: NOWE FAKTY! Łukasz wrócił DZIŚ do żony i dzieci! Co się z nim działo przez trzy dni?


Kompleksową pomoc w sprawach socjalnych, bytowych i prawnych oferują:

• ośrodki pomocy społecznej lub/i punkty informacyjno-konsultacyjne w dzielnicy, w której mieszkasz

• Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, tel. 22 855 44 32

Super Raport 22 IV (goście: Girzyński, Senyszyn)

Oprócz kontaktu zdalnego, w dalszym ciągu istnieje możliwość skorzystania z interwencyjnych przyjęć w:

• Warszawskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej (w skrócie: WOIK), ul. 6 Sierpnia 1/5, tel. 514 202 619 (czynny całodobowo).

• Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (w skrócie: SOW) adres utajniony, tel. (22) 828 38 26, telefon interwencyjny: 600 07 07 17 (czynny całodobowo).

• Ponadto w m.st. Warszawie funkcjonuje ośrodek zapewniający schronienie kobietom z dziećmi: Ośrodek Wsparcia dla Kobiet z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży "Etezja" w Ciąży "Etezja" przy ul. Chlubnej 9A/9D, tel. 604 930 292 (czynny całodobowo).

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki