Nie rozliczasz podatku w Warszawie? Zapomnij o abonamencie na parkowanie! Radni zadecydowali

2021-12-09 13:25
Parkometr
Autor: Michał Ciemniewski Parkometr

Na sesji rady miasta zapadła w czwartek ważna decyzja. Nie płacisz podatku? Nie masz abonamentu! Wszyscy mieszkańcy stolicy od teraz muszą rozliczać swój PIT w Warszawie. Jeśli tego nie robią, nie będą mogli wykupić abonamentu na parkowanie auta. To oznacza dla niektórych duże kłopoty, bo strefa płatnego parkowania została niedawno rozszerzona o nowe dzielnice.

Strefa płatnego parkowania jest cały czas rozszerzana. Ratusz konsekwentnie realizuje swój plan na walkę z "samochodozą" w Warszawie. Od 15 listopada płacić za legalne parkowanie samochodu muszą mieszkańcy Ochoty i Żoliborza. Kontrowersyjny pomysł nie wszystkim przypadł do gustu.

W czwartek, 9 grudnia, na sesji rady miasta radni głosowali nad nową uchwałą. Według projektu każdy, kto nie rozlicza swoich podatków w stolicy, nie ma prawa do wykupienia abonamentu mieszkańca lub obszarowego. - Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek uchwały bez poprawek - powiedziała zastępca dyrektora Komisji Infrastruktury i Inwestycji Iwona Wujastyk.

- Uchwała wprowadza uzależnienie wydawania abonamentów od płacenia podatków w Warszawie - dodała Dorota Jedynak z Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju. - To wyjście naprzeciw mieszkańcom, którzy uczestniczą w kosztach utrzymania miasta - przekonywała. Nową uchwałę przyjęto bez głosów sprzeciwu: 45 za, a 13 radnych wstrzymało się od głosu. Uchwała wejdzie w życie 1 lutego 2022 r. Co jeszcze zmieni się w ramach podjętej decyzji? 

Rolnicy bez abonamentu

Na sesji rady podniesiono sprawę warszawskich... rolników. Okazuje się, że prowadzący rolniczą działalność gospodarczą nie mogą od teraz kupić abonamentu, bo nie rozliczają nigdzie PIT-u! - Rzeczywiście, ta grupa jest poszkodowana, ale to są pojedyncze przypadki - powiedział dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Zmienią się też zasady uzyskiwania karty N+, która daje osobom niepełnosprawnym możliwość darmowego postoju w całej płatnej strefie. Termin ważności kart został wydłużony do maksymalnie 5 lat, czyli tyle, ile jest ważna niebieska karta parkingowa. Znika wymóg posiadania prawa jazdy. Od teraz kartę będzie mogła dostać osoba niepełnosprawna, która nie ma prawa jazdy i jest wożona przez rodzinę lub asystenta. Wnioskując o kartę N+, nie trzeba też będzie przynosić orzeczenia o niepełnosprawności - wystarczy obowiązująca karta parkingowa.

Sonda
Czy strefa płatnego parkowania powinna być powiększana?
Sonda uliczna jak żyje się w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE