Nie żyje Anna Wyganowska-Eriksson

i

Autor: portal OTWOCK.PL Nie żyje Anna Wyganowska-Eriksson

Nie żyje Anna Wyganowska-Eriksson. Trzaskowski: Warszawa będzie o Pani pamiętać

2021-12-13 9:57

Smutna wiadomość obiegła media w poniedziałkowy ranek. Nie żyje Anna Wyganowska-Eriksson. Była łączniczką batalionu „Czata 49”, a później plutonu pancernego batalionu „Zośka” w powstaniu warszawskim. Miała 95 lat. Zasłużoną uczestniczkę powstania wzruszającymi słowami pożegnał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

„Smutek. Nie żyje Pani Anna Wyganowska-Eriksson - w powstaniu warszawskim łączniczka batalionu „Czata 49”, a później plutonu pancernego batalionu „Zośka”. Brała udział między innymi w wyzwalaniu „Gęsiówki”. Podwójnie odznaczona Krzyżem Walecznych. Warszawa będzie o Pani pamiętać” - napisał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Anna Wyganowska-Eriksson miała 95 lat.

Kim była Anna Wyganowska-Eriksson?

Anna Wyganowska-Eriksson urodziła się 15 lutego 1926 roku w Warszawie. Podczas powstania warszawskiego była łączniczką - początkowo w „Czacie 49”, później do końca Powstania w plutonie pancernym Batalionu „Zośka”, w Zgrupowaniu „Radosław”. Jej szlak bojowy przebiegał przez Wolę, Stare Miasto, Czerniaków, Powiśle, Mokotów i Śródmieście. Posługiwała się dwoma pseudonimami "Ewa" i "Ania". Anna Wyganowska-Eriksson dwukrotnie została odznaczona Krzyżem Walecznych.

„Wybuch wojny zastał mnie, kiedy z matką jechałyśmy odwiedzać w szpitalu babunię. Pierwsze bomby, które spadły na Warszawę, były zaskoczeniem” - wspominała w 2007 roku w rozmowie z Tomaszem Niemczurą.

Na pytanie: czy powstanie warszawskie musiało wybuchnąć odpowiedziała bez wahania.

„Absolutnie! Przecież nie tylko ja zjechałam do Warszawy na Powstanie, byli inni. To był pęd, to było jak lawina, tego nie można było zatrzymać, absolutnie. (…) To było nie do uwierzenia, jak ludność cywilna stanęła do walki, z gołymi rękami” - stwierdziła. Cała rozmowa z Anną Wyganowską-Eriksson dostępna jest na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Sonda
Czy wiedziałeś, że Powstanie Warszawskie upadło 2 października 1944 r.?
Babcia powstaniec jest dla mnie jedynym autorytetem. Wnuk wspomina ukochaną babcię walczącą w Powstaniu Warszawskim

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki