Nie żyje wybitny architekt Krzysztof Domaradzki. To on zmienił Krakowskie Przedmieście...

2020-06-27 11:32
Nie żyje prof. Krzysztof Domaradzki
Autor: ARCHIWUM Nie żyje prof. Krzysztof Domaradzki

Nie żyje Krzysztof Domaradzki, wspaniały warszawski urbanista. Człowiek wielkiej kultury, pasjonat zakochany w miejskiej architekturze, świetny mówca. Rzadko który urbanista ma taki dorobek, jak on! Zmarł w wieku 75 lat.

To spod jego ręki wyszły dziesiątki planów zagospodarowania kolejnych rejonów Warszawy. Wielu będzie się kojarzyć z nowym Traktem Królewskim od Palmy do kolumny Zygmunta III Wazy. To on walczył o to, by ten salon Warszawy oddać, przynajmniej w części pieszym. Wygrał. Przekonał decydentów. Przekonywał ich jeszcze do wielu innych rzeczy. Przygotowywał m.in. tworzył wytyczne dla nowych bulwarów nad Wisłą.

- Osobno projektujemy ulice, budynki, metro. Nie projektujemy miasta jako całości, brak nam widzenia wszystkiego w szerszym kontekście - mówił wielokrotnie Krzysztof Domaradzki. Chętnie rozmawiał z dziennikarzami, uczył, jak patrzeć na miasto, uczył wrażliwości na brzydotę i piękno. Ale uczył też tolerancji i szacunku do tego, co już istnieje.

Krakowskie Przedmieście
Autor: wikimedia.org Krakowskie Przedmieście

Krzysztof Domaradzki wykładał w Pracowni Urbanistyki Stosowanej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

W 2016 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej i naukowo-dydaktycznej w dziedzinie architektury" m.in. za wkład w promowanie problematyki tożsamości historycznej stolicy.

"Można odnieść wrażenie, że od wieków praca warszawskiego urbanisty jest działalnością pozytywistyczną i raczej z rzadka okraszoną sukcesami, niczym walka onkologa z chorobą nowotworową. Nikt poza profesjonalistami, takimi jak Krzysztof Domaradzki, nie potrafi tego problemu zidentyfikować wprost – pisał o Domaradzkim inny warszawski architekt Grzegorz Stiasny.

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek profesjonalną dyskusję o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Warszawy bez udziału Krzysztofa Domaradzkiego...

Bulwary najlepsze na weekend
Autor: Paweł Dabrowski/SE

Mało kto wie, że Krzysztof Domaradzki był też autorem i współautorem scenografii filmowych i telewizyjnych, m.in. do filmu „Perła w koronie” Kazimierza Kutza, czy „Elementarz” Wojciecha Wiszniewskiego. 

Autobus spadł z wiaduktu! Dramatyczna relacja świadka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE