Niewiarygodne, co znaleźli w kanałach na Pradze. Te rzeczy były tam od ponad stu lat!

2021-10-26 6:23
Niewiarygodne, co znaleźli w kanałach na Pradze. Te rzeczy były tam od ponad stu lat!
Autor: Albin Marciniak/East News Niewiarygodne, co znaleźli w kanałach na Pradze. Te rzeczy były tam od ponad stu lat!

Niezwykłe odkrycie w praskich kanałach! Pracownicy warszawskich wodociągów zauważyli dwie zabytkowe kamienne tablice wmurowane w ścianę pod ulicą Jagiellońską. Zostały tam umieszczone w 1906 r. na pamiątkę budowy sieci odprowadzenia nieczystości. Napisy w języku polskim i rosyjskim były słabo widoczne, jednak pracownikom udało się je odczytać.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji poinformowało o znalezisku na swoim facebooku. Niecodziennym odkryciem przedsiębiorstwo pochwaliło się w środę 20 października. Odkryte tablice wmurowano w ceglaną ścianę szybu ściekowego 115 lat temu na pamiątkę rozpoczęcia budowy praskich kanałów. Projekt nadzorował wybitny angielski inżynier William Heerlein Lindley. Napis w języku polskim łosi: "Kamień położony przez pełniącego obowiązki prezydenta miasta Warszawy W. Litwińskiego na pamiątkę rozpoczęcia robót kanalizacyjnych przedmieścia Pragi 20 października 1906 roku (...) pod kierunkiem inżyniera W.H. Lindleya" Tablica w języku rosyjskim głosi to samo, jednak widnieje tam data 7 października 1906 r. Skąd taka rozbieżność? Wynika to z używania w tamtym czasie dwóch kalendarzy: juliańskiego i gregoriańskiego, między którymi jest różnica 13 dni.

To nie pierwsze takie znalezisko

Podobne marmurowe tablice odkryto w kanałach na Ochocie. Są przechowywane w Stacji Filtrów przy ul. Koszykowej. Zostały wmurowane w ścianę kolektora ściekowego, który powstał w XIX w. i był głównym odpływem ścieków lewobrzeżnej Warszawy.

Sonda
Lubisz zwiedzać Warszawę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE