Pierwszy raz w historii!

Niezwykła zmiana warty. Strażnicy miejscy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie

2023-08-27 16:39

To była naprawdę wyjątkowa zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W niedzielę, 27 sierpnia, po raz pierwszy w historii uczestniczyli w niej stołeczni strażnicy miejscy, którzy dumnie maszerowali przy akompaniamencie werbla i trąbki. Wyjątkowe wydarzenie obserwował tłum mieszkańców i turystów.

Wyjątkowa zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie

W samo południe w niedzielę, 27 sierpnia, odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Nie wyglądała jednak tak, jak co tydzień. Ta zmiana warty była wyjątkowa.

W uroczystej zmianie posterunku wzięła udział 30-osobowa formacja złożona ze stołecznych strażniczek i strażników miejskich - dwójka przedstawicieli formacji pełniła wartę tuż przy pomniku, a pozostali funkcjonariusze ustawieni byli w szpalerze skierowanym w stronę Komendy Garnizonu Warszawa.

Uroczystą zmianę warty chwilę przed godz. 12 poprzedziło odczytanie informacji na temat historii Grobu Nieznanego Żołnierza, a także historii warszawskiej Straży Miejskiej.

- Cieszę się, że mogłam to zobaczyć na własne oczy wspólnie z warszawiakami i warszawiankami, a także odwiedzającymi stolicę turystami - skomentowała wydarzenie Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Po II wojnie światowej, całodobowa warta honorowa została zaciągnięta przed odbudowanym z gruzów pomnikiem w maju 1946 roku. Zmiana posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza w formie uroczystej dokonywana jest raz w tygodniu - w niedzielę w samo południe. Za każdym razem wydarzenie obserwuje liczna grupa turystów, gości i mieszkańców Warszawy.

Sonda
Byłeś/-aś kiedyś świadkiem zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany