Nowa SPECJALNA linia autobusowa w Warszawie! Ma spełnić specjalne zadanie

2021-01-26 19:29 Norbert Amlicki PAP
Warszawa. Zmiany w kursowaniu autobusów
Autor: ZTM zdjęcie ilustracyjne

Władze Warszawy od czwartku uruchamiają specjalną linię autobusową 902, która będzie kursować między stacją metra Stadion Narodowy a terenem stadionu. Linia o nazwie "Kurs na szczepienie" zapewni seniorom dojazd do punktu szczepień i rejestracji w tzw. Szpitalu Narodowym.

Wydział prasowy warszawskiego ratusza poinformował we wtorkowym komunikacie, że specjalna autobusowa linia 902, której trasa połączy stacje metra i kolei z punktem szczepień i punktem rejestracji na PGE Narodowym, będzie jeździła we wszystkie dni tygodnia co 20 minut. Linia zostanie uruchomiona w czwartek, 28 stycznia. - Pierwszy odjazd z przystanku przy metrze w kierunku punktu szczepień zaplanowano o godz. 7.20 a ostatni o godz. 20.02. W przeciwną stronę, w kierunku metra, autobusy spod stadionu PGE Narodowego ruszą: pierwszy o godz. 7.38, ostatni o godz. 20.20 - wyjaśniły władze stolicy.

W komunikacie wskazano, że odległość od stacji metra Stadion Narodowy do punktu szczepień to około kilometr. Jak zauważono, pokonanie takiego dystansu, szczególnie dla seniorów, może być trudne. 902 będzie jeździł na trasie: Metro Stadion Narodowy - Sokola - Zamoyskiego - teren Stadionu Narodowego - Sokola - Metro Stadion Narodowy.

- Przystanki będą przy wyjściu z metra i ze stacji kolejowej (czyli tu, gdzie dziś stają autobusy 125, 146, 147, 202, E-1), w pobliżu budynku dworca kolejowego Warszawa Stadion, na wysokości punktu szczepień i przy punkcie rejestracji w rejonie ronda Waszyngtona - zapowiedział ratusz. "Na przystankach pomocą pasażerom będą służyli informatorzy ZTM" - zapewnił.

 Inny transport

Michał Ż. zderzył się z autobusem w Warszawie. Był pijany

Władze miasta przypominają, że poza specjalną linią organizują też transport dla osób, które mają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N albo odpowiednio I grupie z wyżej wymienionymi schorzeniami. Koordynacją przejazdu osób z niepełnosprawnościami do punktów szczepień zajmuje się Centrum Usług Społecznych "Społeczna Warszawa". Osoby spełniające wspomniane kryteria mogą umawiać transport pod specjalnym numerem telefonu: (22) 333-44-33 na hasło: "Wawa Taxi bez barier – szczepienia przeciwko Covid-19". "Transport należy umawiać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem" - zastrzega ratusz.

Transport będzie również organizowany dla osób powyżej 70. roku życia, które, jak wyjaśnia magistrat, mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu z miejsca zamieszkania do najbliższego punktu szczepień. "Osoby niesamodzielne, niezamożne i samotne mogą skontaktować się w sprawie transportu z dzielnicowym zespołem +Warszawa Wspiera+. Pracownik dzielnicowego zespołu wsparcia zweryfikuje możliwości udzielenia pomocy w tym zakresie m.in. poprzez współpracę z OPS i przekaże zlecenie np. straży pożarnej" - wskazują władze stolicy.

Osoby z niepełnosprawności i osoby niesamodzielne, które nie mogą dotrzeć do punktu szczepień, będą mogły skorzystać także ze szczepień wykonywanych przez zespoły wyjazdowe. "Aby umówić szczepienie przez zespół wyjazdowy, należy skontaktować się z całodobową bezpłatną infolinią pod numerem 989 lub bezpośrednio z wybranym punktem szczepień i koniecznie zaznaczyć, że jest się osobą niepełnosprawną lub niesamodzielną i chce się skorzystać z mobilnego punktu szczepień" - podkreśla ratusz.