SZOKUJĄCE ODKRYCIE

Odkopali ludzkie szczątki w miejscu dawnego więzienia. „Wszystkie ofiary zostały pogrzebane w podobny sposób”

2023-07-24 10:49

Podczas prac poszukiwawczych na terenie osiedla przy ul. Namysłowskiej w Warszawie odnaleziono szczątki jednej osoby. Jak poinformował IPN, jest to najprawdopodobniej ofiara terroru komunistycznego, zmarła lub zamordowana w istniejącym tutaj w latach 1944-56 więzieniu tzw. „Toledo”.

Warszawa, Praga-Północ. Znaleziono ludzkie szczątki. „To ofiara terroru komunistycznego”

Grób ze szczątkami ludzkimi odkryto w sąsiedztwie jednego z bloków przy ul. Namysłowskiej na warszawskiej Pradze, gdzie 80 lat temu znajdował się więzienny dziedziniec. W latach osiemdziesiątych na miejscu wyburzonego więzienia powstało osiedle mieszkaniowe, zaś pomiędzy blokami wybudowano plac zabaw dla dzieci.

Tegoroczne działania są kontynuacją prac rozpoczętych w 2020 roku. Dotychczas Instytut Pamięci Narodowej odnalazł w tej lokalizacji szczątki blisko trzydziestu osób. Wszystkie ofiary zostały pogrzebane w podobny sposób.

Więzienie mieszczące się przy ul. 11 przez trzy powojenne lata było głównym więzieniem komunistycznym w stolicy. Ofiarami więzienia byli zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

W praskim więzieniu zostali zamordowani prawdopodobnie: ppłk Lucjan Szymański „Janczar” – komendant Podokręgu AK „Warszawa-Wschód”, mjr Stanisław Ostwind-Zuzga – komendant Podokręgu AK Warszawa-Wschód”, mjr Jan Szklarek „Kotwicz” – komendant Okręgu Białostockiego NZW, sześciu partyzantów z Okręgu Lubelskiego NSZ-NZW na czele z mjr. Zygmuntem Wolaninem i Waldemar Baczak „Mały” – żołnierz pułku „Baszta” w Powstaniu Warszawskim.

Tegoroczne prace przy ul. Namysłowskiej będą prowadzone do końca lipca bieżącego roku.

Sonda
Czy widziałeś kiedyś ludzkie zwłoki?
Listen on Spreaker.