BYŁO PIĘKNIE I KOLOROWO

Parada Równości przeszła przez Warszawę. Kolorowy marsz opanował stolicę [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2023-06-17 16:57

Parada Równości 2023 przeszła ulicami Warszawy w sobotę (17 czerwca). Kilka tysięcy uczestników przeszło stolicą w wydarzeniu pod hasłem: "Wróżymy równość i piękność!". Wszystko po to, aby wyrazić swoją solidarność ze społecznością LGBT, która walczy o swoje prawa i równość. Poniżej zapis relacji na żywo z Parady Równości 2023 w Warszawie.

Parada Równości 2023 w Warszawie: trasa, kiedy, utrudnienia, relacja na żywo

Parada Równości 2023 w Warszawie. Po raz kolejny społeczność LGBT wyszła na ulice centrum stolicy, aby walczyć o swoje prawa i równość. Temat społeczności LGBT oraz Parady Równości budzi skrajne emocje wśród Polaków. Dużo mówi się o niechęci, a nawet nienawiści. – Znów widzimy się na ulicach stolicy. Z uśmiechami na twarzach. Z tolerancją, szacunkiem i równością na sztandarach i w sercach. Bo Warszawa jest dla wszystkich. Do zobaczenia na #ParadaRówności! – pisał w mediach społecznościowych prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Tegoroczna Parada Równości rozpoczęła się w sobotę (17 czerwca) o godzinie 14 na placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki. Centrum Warszawy utonęło w tęczowych flagach! Po krótkim wydarzeniu pod PKiN, uczestnicy Parady Równości 2023 przemaszerowali ulicami Warszawy.

Tegoroczna trasa Parady Równości

Na początku wydarzenia uczestnicy zgromadzili się przy metrze Świętokrzyska. Następnie przeszli trasą: ul. Marszałkowska, ul. Waryńskiego, al. Armii Ludowej, al. Niepodległości, ul. Chałubińskiego, al. Jana Pawła II i powrócili do miejsca wyjścia po skręcie na rondzie ONZ.

Poniżej zapis z relacji "na żywo" z Parady Równości

Parada Równości 2023 w Warszawie. Kolorowy pochód opanował stolicę! [ZAPIS RELACJI LIVE]

12:55

Rozpoczynamy relację na żywo z tegorocznej Parady Równości w Warszawie. Będziemy was informować o wszystkich aktualnościach, utrudnieniach. Obserwujemy media społecznościowe i jesteśmy w ciągłym kontakcie z naszym fotoreporterem, który jest na miejscu wydarzenia.

12:58

13:04

O wszystkich utrudnieniach informuje Warszawski Transport Publiczny za pośrednictwem swojej relacji na żywo. Jak funkcjonuje komunikacja miejska podczas Parady Równości 2023? O wszystkim możecie dowiedzieć się pod tym adresem.

13:12

13:25

"Tegoroczna Parada dedykowana jest prawom osób transpłciowych. Dostęp do procedury uzgodnienia płci wolnej od poniżania i refundowanej, ściganie aktów nienawiści, realna walka z dyskryminacją osób transpłciowych - bez tego nie możemy mówić o prawach człowieka ani o państwie zapewniającym każdemu godność" – informują organizatorzy imprezy.

"Parada będzie iść po realizację tych postulatów aż do ich zrealizowania - wierzymy, że nastąpi ono jak najszybciej" – dodają.

13:39

13:50

13:53

Lada chwilę, stołecznymi ulicami, ruszy Parada Równości 2023

– Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny – przypominają uczestnicy, którzy relacjonują całą imprezę w mediach społecznościowych.

14:02

14:08

Parada Równości właśnie ruszyła. Na samym przodzie idą prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski i mer Paryża, Anne Hidalgo!

14:14

14:25

 Ruszyliśmy! Dzisiaj na ulicach Warszawy króluje radość i różnorodność, z której jesteśmy dumni! W tym roku idzie z nami nawet burmistrzyni Paryża! – skomentowała wydarzenie Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent miasta.

14:33

Reporter "Super Expressu" jest cały czas obecny na miejscu kolorowej imprezy. Jak przekazał nam kilka sekund temu, czoło Parady Równości 2023 dotarło już do placu Konstytucji. 

14:35

14:39

– Z roku na rok jesteśmy coraz bardziej tolerancyjnym społeczeństwem. Tolerancja to piękna idea, w której zawiera się szacunek do wszystkich, niezależnie od orientacji seksualnej, rasy, religii czy przekonań światopoglądowych. Wszyscy tak samo jesteśmy ludźmi – napisała w mediach społecznościowych Marianna Schreiber, dodatkowo przepraszając za jej brak obecności na paradzie.

14:49

14:55

15:07

Na paradzie pojawili się też przeciwnicy aborcji i LGBT. Przy Rondzie Dmowskiego osoby ubrane w pomarańczowe kamizelki z napisem Fundacji Życie i Rodzina Kai Godek, spaliły kilka tęczowych flag. Interweniowali policjanci, którzy wylegitymowali osoby, które zniszczyły flagi.

15:17

15:25

15:32

Nad bezpieczeństwem uczestników Parady Równości w Warszawie czuwają policjanci. Przemarsz ulicami stolicy wiąże się też z utrudnieniami w ruchu. Funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji już wcześniej przywrócili ruch na Al. Szucha, Al. Ujazdowskich i Moście Poniatowskiego.

15:33

15:41

Czoło Parady Równości w Warszawie doszło do Pałacu Kultury.

15:55

Po ponad godzinie czoło parady dotarło na miejsce mety Parady Równości. Uczestnicy czekają na tych, którzy wyruszyli na końcu.

15:59

16:03

Im bliżej końca Parady Równości, tym ruch na ulicach Warszawy jest płynniejszy. Stołeczni policjanci przywracają ruch na kolejnych ulicach.

16:04

16:17

16:28

W Paradzie Równości w Warszawie bierze również udział Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

16:40

Parada równości powoli dobiega końca. Pod Pałac Kultury maszerują ostatni uczestnicy.

16:54

Parada Równości dobiega końca. Kończy się również nasza relacja z tego wydarzenia. Dziękujemy za uwagę!

Sonda
Czy osoby LGBT w Polsce są dyskryminowane?
Parada Równości idzie ulicami Warszawy