Piątek z mięsem, czy bez mięsa? Kardynał Nycz stawia sprawę jasno

i

Autor: Pixabay Piątek z mięsem, czy bez mięsa? Kardynał Nycz stawia sprawę jasno

Warto wiedzieć

Piątek z mięsem czy bez mięsa? Kardynał Nycz stawia sprawę jasno

2023-12-27 7:36

Po świątecznym pałaszowaniu pyszności trudno z dnia na dzień przestawić się na bardziej restrykcyjną dietę. Zbliża się jednak piątek, który dla katolików jest dniem postu. Tego dnia wierni zobowiązani są do wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Czy 29 grudnia zakaz spożywania mięsa obowiązuje? Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz rozwiał wszelkie wątpliwości.

Czy w piątek 29 grudnia można jeść mięso?

Trwa oktawa uroczystości Narodzenia Pańskiego, która zakończy się 1 stycznia uroczystością Maryi Bożej Rodzicielki. Przypominamy, że oktawa (łac. octavus - ósmy) to w liturgii Kościoła katolickiego czas obejmujący ważną uroczystość i siedem następujących po niej dni.

W piątek, 29 grudnia, w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, tak jak w każdy inny piątek. Może to się jednak zmienić, jeżeli ordynariusz danej diecezji udzieli wiernym dyspensy.

Miłośnicy mięsnych potraw mieszkający na terenie archidiecezji warszawskiej mogą spać spokojnie. Metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz taką dyspensę na 29 grudnia wydał!

"Mając na względzie, że piątek 29 grudnia br., przypada w okresie Oktawy Bożego Narodzenia, czasu radosnego przeżywania Tajemnicy Wcielenia, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielam, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach Archidiecezji Warszawskiej, dyspensy od obowiązku zachowania pokutnego charakteru piątku oraz od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" - poinformował kard. Nycz w komunikacie archidiecezji warszawskiej.

Dodał jednak, że jest jeden warunek: korzystający z dyspensy powinni "ofiarować dowolną modlitwę według intencji papieża" oraz podjąć wybraną przez siebie "formę zadośćuczynienia przez wypełnienie uczynków miłości bądź ofiarowanie jałmużny".

Dlaczego w piątek nie je się mięsa?

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym, w czasie którego wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. W związku z tym wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych, takich jak modlitwa, post i jałmużna.

"Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę" - przypomnieli biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 roku.

"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa" - wskazuje Kodeks Prawa Kanonicznego.

Co ważne, do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Natomiast post mają obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.

Sonda
Jesz mięso w piątek?

QUIZ. Te słowa były kiedyś modne! Czy dogadasz się z babcią i dziadkiem?

Pytanie 1 z 10
"Kapewu?" znaczy...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki