Pies Misiek będzie miał swój pomnik! Mieszkańcy Wołomina uhonorują czworonoga w nowym parku

2022-05-19 16:45
Pies Misiek będzie miał swój pomnik! Mieszkańcy Wołomina uhonorują czworonoga w nowym parku
Autor: Facebook, Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina Pies Misiek będzie miał swój pomnik! Mieszkańcy Wołomina uhonorują czworonoga w nowym parku

Historia kudłatego psa Miśka chwyta za serce. Był szary, duży i po śmierci swojego właściciela przez lata przemierzał ulice Wołomina, zjednując sobie kolejnych mieszkańców. W końcu stał się legendą miejską chętnie przekazywaną młodszym pokoleniom, a teraz doczekał się pomnika w parku na rogu ulic Wileńskiej i Legionów.

Pies Misiek uhonorowany

Pies Misiek, nazywany też Szeryfem, przez większość swojego życia był bezdomny. Wcześniej miał właściciela – kolejarza, z którym podróżował na trasie Warszawa WileńskaTłuszcz. Po jego śmierci pies trafił na dworzec. I chociaż nie brakowało chętnych, by go przygarnąć pod swój dach, wierny pies zawsze wracał na swoje miejsce. W końcu mieszkańcy Wołomina przyzwyczaili się do jego obecności w poczekalni i podróży, które odbywał na trasie, którą kiedyś pokonywał ze swoim panem. Widywany był m.in. w Radzyminie, Kobyłce, Tłuszczu, a nawet w Warszawie.

"Duży, szary pies wędrował ulicami Wołomina w poszukiwaniu jedzenia i schronienia, wykazując się nadnaturalną znajomością topografii, rozkładu jazdy pociągów i terminów otwarcia okolicznych targowisk. Wiedział dokładnie kiedy i gdzie można zdobyć jedzenie, ogrzać się podczas wieczornej mszy czy odpocząć w cieniu ulubionego budynku. Widok Szeryfa w pociągu, na targu czy kościele nie dziwił więc nikogo" - wspominała psiaka w 2018 roku burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.

Wówczas pojawił się też pomysł, by pamięć o poczciwym czworonogu uwielbianym przez mieszkańców uwiecznić rzeźbą. Ten pomysł po latach się ziścił!

Pomnik psa Miśka w Wołominie

Pomnik psa Mińska stanie w nowym parku w Wołominie. "Rzeźba Miśka stanęła w miejscu nieprzypadkowym. Nowo utworzony park kieszonkowy na skrzyżowaniu ulic Legionów i Wileńskiej znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji PKP Wołomin. To ważny, a zarazem jedyny stały punkt na mapie jego życia” - poinformował Urząd Miejski w Wołominie.

"Pomysł na uhonorowanie sympatycznego czworonoga pojawiał się kilkukrotnie na przestrzeni lat. Udało się, kiedy patronat nad realizacją projektu przejął Komitet Rewitalizacji Gminy Wołomin. Członek Komitetu i równocześnie mieszkaniec Wołomina Jacek Mościcki założył zbiórkę, na której zbierano środki na postawienie rzeźby Miśkowi. W połączeniu ze środkami pochodzącymi ze Społecznych Wniosków do budżetu gminy Wołomin (budżet obywatelski) udało się zebrać odpowiednią kwotę" - wyjaśnił Urząd.

Otwarcie parku i moc atrakcji w Wołominie

Warto zauważyć, że również data otwarcia nowego parku, w którym stanęła rzeźba Miśka, nie jest przypadkowa. Wydarzenie zaplanowane jest na niedzielę, 22 maja, czy Dzień Praw Zwierząt. Z tego powodu w programie imprezy znalazły się aktywności związane z właściwą opieką nad czworonożnymi przyjaciółmi.

Uczestnicy będą mogli m.in.:

  • bezpłatnie zaczipować swojego pupila na stoisku Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie (Trzeba mieć przy sobie książeczkę potwierdzającą posiadanie przez zwierzę aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie!)
  • dowiedzieć się, jak prawidłowo karmić swojego pupila i dostać rabat na zakupy w sklepie zoologicznym Zoo Świat Zwierząt przy ul. 1 Maja 5a paw. 13
  • uzyskać pomoc przy wypełnieniu wniosków o dofinansowanie do zabiegu sterylizacji i kastracji
  • zdobyć talon na adresówkę dla swojego pupila, która zrobicie w punkcie Grawer Prezenty Wołomin przy ul. Kościelnej 8

Co więcej, ogłoszony zostanie również konkurs poświęcony legendarnemu Miśkowi.

"Zapraszamy 22 maja 2022 roku w godz. 15:00-18:00 na skwer na roku ulic Legionów i Wileńskiej w Wołominie" - zachęca wołomiński Urząd Miejski.

Brutalny mord podczas libacji w Wołominie
Sonda
Dokarmiasz bezpańskie zwierzęta?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE