Warszawski Dzień Zwierząt. Darmowe czipowanie, zlot adopciaków i… bicie rekordu świata

i

Autor: Pixabay Warszawski Dzień Zwierząt. Darmowe czipowanie, zlot adopciaków i… bicie rekordu świata

Warszawski Dzień Zwierząt. Darmowe czipowanie, zlot adopciaków i… bicie rekordu świata

2022-05-19 13:30

Wielka impreza wszystkich zwierząt i zwierzolubów powraca do stolicy po pandemicznej przerwie. W niedzielę, 22 maja, w Parku Fontann na Podzamczu, odbędzie się Warszawski Dzień Zwierząt. Dyrektor schroniska na Paluchu Henryk Strzelczyk zapowiada moc atrakcji i zaprasza wszystkich warszawiaków do wspólnego świętowania.

Warszawski Dzień Zwierząt 2022

Jeśli kochacie zwierzęta i nie jest wam obojętny ich los, to nie może was zabraknąć na Warszawskim Dniu Zwierząt, który odbędzie w niedzielę w Parku Fontann na Podzamczu, w godzinach 12-18.

Na miejscu będzie można m.in. zaczipować psa czy kota, czy zobaczyć bicie rekordu świata w liczbie szczęśliwych psich pysków na metr kwadratowy. A to tylko część przygotowanych atrakcji.

Przeczytaj też: Pod Tarczynem wjechał w grupę kolarzy i uciekł. Policja zatrzymała kierowcę. 45-latek był pijany

"Wracamy po przerwie, która była dość długa, bo to prawie 2 lata. Przywracamy to, co robiliśmy do tej pory, co bardzo skutecznie pomagało w promocji adopcji i ułatwiało kontakt z mieszkańcami, pokazywało, jak pracujemy" - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor schroniska Na Paluchu Henryk Strzelczyk.

Dzień Zwierząt 2022 w Warszawie - atrakcje

Dyrektor stołecznego schroniska opowiedział też o atrakcjach, które czekają odwiedzających. "Podczas wydarzenia chcemy zaprezentować naszych podopiecznych z Palucha, które zasługują na nowe domy. Chcemy też pokazać tor sensoryczny dla zwierząt i nauczyć, jak należy pracować ze zwierzętami" - zaznaczył dyrektor. Na miejscu będzie można poznać ponad 100 psów, które nie miały zbyt wiele szczęścia w życiu i jeszcze czekają na swoje kochające domy.

Na imprezie obecnych będzie również ponad 20 fundacji i stowarzyszeń, które działają na terenie Warszawy. "Przedstawią swoją działalność, jaka jest ich rola w mieście, i jak wpływają na ograniczenie populacji bezdomnych zwierząt" - powiedział Strzelczyk.

Wielkie inwestycje dla bezdomnych zwierzaków. Rozbudują Palucha, zbudują „Krainę Kotów”

Warszawiacy będą mogli wysłuchać wykładu behawiorystek na temat "Pies w podróży". "Jesteśmy teraz przed wakacjami. Chcemy mieszkańców wyjeżdżających ze swoimi zwierzętami na wakacje przygotować lepiej do tej podróży. Tak, aby i zwierzętom i mieszkańcom było łatwiej podróżować i wypocząć" - stwierdził dyrektor.

"Podczas Warszawskiego Dnia Zwierząt będzie można spotkać także Igora Tracza, wielokrotnego mistrza Polski, Europy i świata w wyścigach psich zaprzęgów oraz adopciaka Blacky’ego, mistrza Polskiej Ligi Nosework. Po raz kolejny wręczone zostaną też statuetki "Przyjaciel Schroniska na Paluchu"" - przekazał stołeczny ratusz.

Dyrektor stołecznego schroniska zaznaczył, że w Warszawskim Dniu Zwierząt udział wezmą też fundacje, które nie zajmują się tylko psami i kotami m.in. fundacja Królewska, która zajmuje się królikami. "Bo przecież te zwierzęta, to również zwierzęta towarzyszące w naprawdę wielu domach warszawiaków" - podkreślił. Nie zabraknie również Stowarzyszenia Przyjaciół Fretek, Fundacja Przygarnij Królika czy Stowarzyszenia Pomocy Świnkom Morskim.

"Z kolei doktor Jacek Witczak opowie, jak właściwie powinniśmy odżywiać zwierzęta, czego nie podawać, czego unikać. Tak, aby zwierzęta były zdrowe i w dobrej kondycji" - przekazał.

Wielki zlot adopciaków

Co więcej, w niedzielę odbędzie się też zlot psów adoptowanych z Palucha. "Każdego roku, w Warszawski Dzień Zwierząt, zapraszamy nowych opiekunów naszych byłych podopiecznych, aby pochwalili się sowimi pupilami już po adopcji. Opowiedzieli o tej adopcji, o pierwszych dniach w domu, z jakimi problemami się spotkali, czy też nie było żadnych problemów. Jak zaplanować tę adopcję, tak, żeby nie rozwaliła życia rodzinie, tylko je uzupełniła" - wyjaśnił Strzelczyk. "To przekaz dla tych, którzy nadal wahają się, czy adoptować takie zwierzęta.

Lasy Miejskie opowiedzą o dzikich zwierzętach

Oprócz organizacji opiekujących się zwierzętami miejskimi będą też Lasy Miejskie, które opiekują się zwierzętami dzikimi. "Opowiedzą o swojej pracy, o tym jak zachowywać się w przypadku spotkania ze zwierzętami dzikimi, w szczególności małych zajęcy i sarenek. W szczególności jak nie zrobić im szkody podczas tego spotkania" - zaznaczył dyrektor schroniska.

Przeczytaj też: Znana z TikToka influencerka we krwi zwisała z balkonu. Julia P. szokuje w centrum Warszawy

Przypomniał, że wiele ptaków po opierzeniu, kiedy jeszcze nie są gotowe do samodzielnego życia, wychodzi z gniazda na ziemię. "Często zdarza się, że osoba, która takiego spotka, próbuje mu pomóc. Taka pomoc, tak naprawdę mu szkodzi. Bo rodzice o niego dbają i nie są zainteresowani, żeby go ktoś zobaczył i mu pomagał. Zabierając takiego ptaka, szkodzimy mu. Podobnie jak innych zwierząt. Dotknięcie małego zająca powoduje, że jego matka już więcej do niego przyjdzie. O tym właśnie chcemy mówić. O zwierzętach towarzyszących warszawiakom - bezdomnych, które są w schronisku pod opieką wielu fundacji, ale też o dzikich, które w Warszawie są i możemy się z nimi spotkać wszędzie" - przekazał.

Sytuacja na Paluchu jest stabilna

Dyrektor zaznaczył, że w schronisku liczba zwierząt jest stabilna. "Stan psów utrzymuje się na poziomie 535-540, natomiast kotów między 50 a 60 i nie zmienia się. Można powiedzieć, że na dobrym poziomie realizujemy nasze procesy, skoro zwierzęta idą do adopcji lub wracają do opiekunów i nie zwiększają stada, które jest w schronisku" - powiedział.

Szczegółowy plan wydarzenia dostępny jest w mediach społecznościowych schroniska i fundacji pro zwierzęcych. Imprezę poprowadzą Marzena Rogalska i Michał Olszański.

Sonda
Czy bierzesz zwierzęta ze schroniska?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki