Jak pomagać pisklętom żeby im nie zaszkodzić? Ptasi Azyl rozwiewa wątpliwości

i

Autor: Pixabay Jak pomagać pisklętom żeby im nie zaszkodzić? Ptasi Azyl rozwiewa wątpliwości

Jak pomagać pisklętom żeby im nie zaszkodzić? Ptasi Azyl rozwiewa wątpliwości

2022-05-03 20:30

Od początku kwietnia trwa okres lęgowy większości krajowych gatunków ptaków. To czas, kiedy pracownicy Ptasiego Azylu w Warszawskim ZOO mają mnóstwo pracy. Warszawiacy, zaniepokojeni widokiem samotnych piskląt, rzucają się im na ratunek, często nie mając świadomości, że zamiast pomagać, tak naprawdę bardzo im szkodzą.

Podloty i pisklęta stanowią w okresie lęgowym około 75 proc. wszystkich pacjentów przyjmowanych przez pracowników Ptasiego Azylu w Warszawskim ZOO. Warszawiacy i warszawianki przynoszą im młode szpaki, wróble, nurogęsi, krzyżówki, sroki, wrony, puszczyki i inne ptaki. Jak się okazuje, tylko część z nich faktycznie wymaga pomocy. Wiele piskląt i podlotów jest zabieranych z naturalnego środowiska zupełnie niepotrzebnie.

"W okresie wiosennym, kiedy ptaki uczą się latać i próbują się usamodzielnić, spacerowicze i mieszkańcy, widząc ich niezdarne próby lotu, zabierają je z ich środowiska i przywożą do Ptasiego Azylu lub wzywają Eko Patrol Straży Miejskiej. Mylnie oceniają sytuację uważając, że pisklęta poza gniazdem wymagają pomocy. Tymczasem nielotny, młody ptak to zjawisko zupełnie normalne w przyrodzie. Działanie ludzi wynika z dobrych intencji, ale często taka interwencja jest nie tylko zbędna, ale i szkodliwa. Warto też pamiętać, że zabieranie ze środowiska naturalnego zdrowych, sprawnych, dzikich ptaków jest prawnie zabronione" - tłumaczy stołeczny ratusz.

Przestrzega również przed zabieraniem zranionych piskląt ze sobą do domu i próbami ich odchowania. Jest to najgorsze rozwiązanie z możliwych. "Traci ono kontakt z innymi zwierzętami, z którymi będzie musiało spotykać się na co dzień, przestaje się bać zwierząt domowych i zaczyna rozpoznawać człowieka jako swój gatunek. Takie zwierzę najpewniej już nigdy nie będzie mogło wrócić do środowiska naturalnego. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej dostarczyć pisklę do specjalistycznego ośrodka – w stolicy jest to Ptasi Azyl w Warszawskim ZOO" - tłumaczy ratusz.

Jak zatem pomagać młodym ptakom? Jak prawidłowo ocenić ich stan? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć w środę, 4 maja, o godz. 17 podczas wykładu online "Pisklęta i porwania". Wygłosi go doktor weterynarii Agnieszka Czujkowska, kierowniczka Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych Ptasi Azyl.

Liczba miejsc jest ograniczona, ale wykład zostanie nagrany i udostępniony. Więcej informacji na stronie facebookowego wydarzenia.

Sonda
Zdarzyło Ci się zabrać samotne pisklę do domu?
Gigantyczny pożar w Warszawie. Płonęły trawy i nieużytki w Wawrze

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki