Centrum Warszawy. Okolice Pałacu Kultury i Nauki

i

Autor: Urząd m.st. Warszawy Centrum Warszawy. Okolice Pałacu Kultury i Nauki

Będzie więcej drzew

Plac Defilad będzie mniejszy. Urzędnicy ogłosili przetarg na budowę nowego placu Centralnego przy Pałacu Kultury

2022-09-27 19:31

Szykują się kolejne wielkie zmiany w ścisłym centrum Warszawy. W ramach prezydenckiego programu ma zostać przebudowana środkowa część Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki. Tam, gdzie teraz jest beton i asfalt mają pojawić się drzewa, krzewy i trawniki. Przestrzeń została tak zaprojektowana, by upamiętnić zburzone po II wojnie światowej tamtejsze kamienice.

Zmiany na Placu Defilad. Zostanie wykrojony

Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, który uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Nosi on roboczą nazwę „plac Centralny”. Nowe zagospodarowanie tej przestrzeni między Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki przygotowała pracownia A-A Collective. Koncepcja tego zespołu znalazła się wśród pięciu najlepszych propozycji wyłonionych w międzynarodowym konkursie. Komisja przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego wybrała zwycięski zespół. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne oraz negocjacje.  

Autorzy z A-A Collective zaprojektowali przestrzeń, która połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki.  

Obrysy dawnych przedwojennych kamienic

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także 70 drzew takich jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.

Sonda
Czy w Warszawie powinno być więcej zieleni?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki