Policja, więźniarka

i

Autor: KMP Jastrzębie-Zdrój

Patologia w stołecznym garnizonie

Policja wywozi zatrzymanych w Warszawie daleko za miasto. Dramatyczny brak funkcjonariuszy

2023-02-15 12:20

Patologiczna sytuacja w warszawskich komisariatach. Jak podaje portal RMF24, przez dramatyczną sytuację kadrową w stołecznej policji, brakuje funkcjonariuszy do pełnienia służby w izbach zatrzymań. W związku z tym zatrzymani z Warszawy są wywożeni poza miasto, do innych komisariatów. Mowa nie tylko o Piasecznie, ale też Mińsku Mazowieckim czy Mławie i Siedlcach - donoszą dziennikarze RMF24.pl

Policja zamyka PDOZ w warszawskich komisariatach

Po tym, jak informowaliśmy, że w związku z problemami kadrowymi, podwarszawskie komisariaty zamykane są na noc, pojawiła się kolejną odsłonę problemu kadrowego w Komendzie Stołecznej Policji. Jak poinformowali dziennikarze portalu RMF24m w komisariacie policji na warszawskim Ursynowie do odwołania zawieszono przyjmowanie osób zatrzymanych. Podobna sytuacja ma mieć miejsce w komendzie rejonowej na Pradze-Południe, która obsługuje łącznie cztery dzielnice w prawobrzeżnej Warszawie -Wawer, Wesołą i Rembertów. "Dołki" nazywane przez policjantów Pomieszczeniami dla Osób Zatrzymanych (PDOZ) miały być również zamknięte w komendzie na Woli.

Zatrzymani są wywożeni daleko poza miasto

Zamknięte PDOZ w Warszawie powodują patową sytuację, w której zatrzymani wywożeni są do jednostek pod stolicą, w których akurat jest wolne miejsce. Mowa przykładowo o Piasecznie, Grodzisku Mazowieckim, czy Mińsku Mazowieckim. Miały zdarzać się również transporty do Mławy, czy Siedlec - informuje RMF24.pl. Szefostwo Komendy Stołecznej Policji zapewnia, że sytuacja jest tymczasowa i nie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców. W stołecznych PDOZ ma być 200 miejsc.

Dramatyczna sytuacja w policji. Dużo wakatów i marne zarobki

Związkowcy alarmują, że sytuacja jest jednak bardzo poważna. To kolejny przypadek, w którym przez braki kadrowe dochodzi do patowych sytuacji w mazowieckiej policji. Mundurowi odchodzą z pracy, nowe osoby nie chcą zaciągać się do służby. Problemem mają być głównie zarobki. Według danych Komendy Głównej Policji, z czerwca 2022 roku, zwykły policjant patrolujący ulicę zarabia niecałe 4,5 tys zł na rękę. Stołeczni policjanci dostają jeszcze dodatek – około 500 zł – z racji specyfiki pracy.

Sonda
Uciekałeś/aś kiedyś przed policją?