Wisła

i

Autor: Piotr Bednarek

Pogotowie przeciwpowodziowe!

Powódź zagraża Mazowszu! Zbliża się fala kulminacyjna na Wiśle. W tych miejscach ogłoszono pogotowie

2024-02-10 16:00

Uwaga mieszkańcy powiatu Płockiego! Wisła przybiera i regionowi zagraża powódź. W powiecie płockim obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe w części miast i gmin. Gdzie jest obecnie pogotowie przeciwpowodziowe? Które miejsca Mazowsza są obecnie zagrożone powodzią z powodu wysokich stanów Wisły?

Pogotowie przeciwpowodziowe nad Wisłą w powiecie płockim. "Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle spodziewana jest od niedzieli wieczorem do poniedziałku w nocy"

Ostatnio pogoda jest wyjątkowo deszczowa, do tego dodatnie temperatury powodują topnienie śniegu. Takie warunki stwarzają niebezpieczeństwo powodzi. Są już ostrzeżenia władz lokalnych i meteorologów. W powiecie płockim obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe w części miast i gmin. Wisła przybiera i regionowi zagraża powódź - informuje Polska Agencja Prasowa. Gdzie jest obecnie pogotowie przeciwpowodziowe? Które miejsca Mazowsza są obecnie zagrożone powodzią z powodu wysokich stanów Wisły? Pogotowie przeciwpowodziowe zostało wprowadzone do odwołania dla miast i gmin Wyszogród, Bodzanów, Gąbin oraz gmin Mała Wieś, Słupno, Słubice i Nowy Duninów. W Wyszogrodzie i Kępie Polskiej rzeka przekroczyła z kolei stan ostrzegawczy.

"Rzeka na terenie powiatu, jak zakładają prognozy, może przekroczyć stany alarmowe"

"Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle spodziewana jest od niedzieli wieczorem do poniedziałku w nocy. Rzeka na terenie powiatu, jak zakładają prognozy, może przekroczyć wtedy stany alarmowe, w Wyszogrodzie o około 15 cm, a w Kępie Polskiej o około 20 cm. Później poziom wody powinien zacząć opadać" - powiedział w sobotę PAP Kamil Zieliński, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie w Płocku. Decyzję o wprowadzeniu pogotowia przeciwpowodziowego podjął starosta Sylwester Ziemkiewicz Jak oświadczył w komunikacie dla mieszkańców, zrobił tak "w związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na rzece Wiśle w powiecie płockim". 10 lutego rano poziom Wisły w Wyszogrodzie osiągnął 535 cm, a więc 35 cm powyżej stanu ostrzegawczego, zaś stan alarmowy ogłasza się przy 550 cm. W Kępie Polskiej poziom rzeki wynosi 477 cm, czyli 27 cm ponad stan ostrzegawczy, przy stanie alarmowym 500 cm.

Sonda
Obawiasz się powodzi?

Rozpoznasz te miasta na Mazowszu? Odgadnij je po tablicy rejestracyjnej!

Pytanie 1 z 12
Rozpoznaj to miasto. Tablica rejestracyjna: WPL
Powódź pod Wyszkowem. Wojsko pomaga zagrożonym gospodarstwom