Powstańcy uśmiechnięci, szczęśliwi i w euforii. Niezwykłe ZDJĘCIA z pierwszych dni Powstania Warszawskiego

2021-08-01 15:45
Powstanie Warszawskie. Na początku była euforia. Widać to na zdjęciach Lokajskiego
Autor: Eugeniusz Lokajski - Muzeum Powstania Warszawskiego

Gdy oglądamy zdjęcia z pierwszych dni Powstania Warszawskiego, duże wrażenie robią uśmiechnięte twarze powstańców. Podczas powstania, jakby ponad dramatem wojny, toczyło się normalne życie. Eugeniusz Lokajski, powstańczy fotoreporter uchwycił na wielu swoich zdjęciach te szczęśliwe twarze. Fotografował przede wszystkim ludzi, nie ruiny. Zapraszamy do niezwykłej GALERII

Muzeum Powstania Warszawskiego w związku z 77. rocznicą powstańczego zrywu wydało album „Eugeniusz Lokajski”. Pokazujemy kilka zdjęć, które znajdują się w tym albumie w GALERII poniżej. O radości i euforii w pierwszych dniach powstania opowiadają też sami uczestnicy walk. - Największym przeżyciem było dla mnie zobaczyć łopocącą biało-czerwoną flagę na szczycie Prudentialu, ówcześnie największego budynku w stolicy. 40 minut po wybuchu powstania zdobyliśmy ówcześnie największy budynek w stolicy! Cóż to była za euforia i łzy radości! - mówi nam Tadeusz Jarosz z Szarych Szeregów.

Na zdjęciach powstańcy cieszą się ze zdobycznych karabinów, plecaków niemieckich a nawet radia. To były cenne zdobycze, które budowały morale zaraz po Godzinie W.

Powstanie Warszawskie. Tadeusz Jarosz ps. Topacz : "Jakie to szczęście było zobaczyć biało-czerwoną na dachu Prudentialu!" Wspomnienie.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE