Powstańcza broń między macewami? Znalezisko na żydowskiej nekropolii w Warszawie

2021-08-02 22:24
Znaleźli broń między macewami. Odkrycie na cmentarzu żydowskim w Warszawie
Autor: Michał Laszczkowski/Facebook Znaleźli broń między macewami. Odkrycie na cmentarzu żydowskim w Warszawie

Niezwykłe odkrycie na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie. Dzień po obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, archeolodzy oczyszczający kwaterę na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej odkryli starą broń - Browning FN 1900. - Prawdopodobnie jest to pozostałość walk powstańczych toczonych na cmentarzu – poinformował o znalezisku Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

Na cmentarzu żydowskim na Woli, przy ul. Okopowej, trwają prace archeologiczne, czyszczenie i porządkowanie. W ubiegłym roku studenci biorący udział w praktykach oczyszczali najlepiej zachowaną część najstarszej kwatery. W tym roku pracom poddawana jest część, w której znaczna część nagrobków jest połamana i zasypana ziemią. Dotychczasowe znaleziska nie odbiegały znacząco od zeszłorocznych – archeolodzy odkopywali z ziemi pojedyncze monety, kawałki butelek. Kilka tygodni temu znaleziono bardzo zniszczony, zardzewiały bagnet i wydawało się ze będzie to najważniejsze odkrycie 2021 r. Tymczasem 2 sierpnia, dzień po obchodach 77. rocznicy Powstania Warszawskiego z ziemi wyjęto pistolet Browning FN 1900. Podczas Powstania Warszawskiego na terenie cmentarza toczyły się zacięte walki batalionów AK „Zośka” i „Parasol”.

- Przypuszczalnie właśnie podczas walk pistolet został zagubiony. Ta niesamowita historia cmentarza, ludzi na nim pochowanych, czy odkrywane co chwile niesamowite artefakty powodują, że poważnie zaczynamy myśleć o stworzeniu muzeum tego cmentarza – mówi nam Michał Laszczkowski.

Pistolet został przekazany policji, o jego losie zdecyduje konserwator. Prace archeologiczne na cmentarzu prowadzone są na zlecenie Fundacji Dziedzictwa Kulturowego we współpracy z Wydziałem Archeologii UW i Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie.

Strzelanina na Targówku. Aktorzy z bronią w ręku!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE