Powstanie Warszawskie. OBCHODY. Dokąd pójść, gdzie oglądać uroczystości [PEŁEN PROGRAM]

2020-07-31 19:35 Izabela Kraj
Powstańcy Warszawscy spotkali się z prezydentami Dudą i Trzaskowskim
Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Powstańcy Warszawscy spotkali się z prezydentami Dudą i Trzaskowskim

W sobotę o godz. 17 zawyją syreny, zabiją dzwony i warszawiacy przystaną na ulicach. Pod pomnikami i na cmentarzu złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. To pozostanie niezmienny punkt obchodów związanych z Powstaniem Warszawskim. To, czy 76. rocznica będzie dla nas bezpieczna, zależy od nas samych. Zobacz dokąd się wybrać i gdzie oglądać uroczystości. Podajemy PEŁEN PROGRAM obchodów.

W weekend kumulacja powstańczych uroczystości. Maseczki, przyłbice, rękawiczki i bezpieczne odstępy od drugiej osoby - o to powinniśmy zadbać, jeśli wybieramy się na któryś punkt obchodów. Mimo epidemii tych form oddania hołdu bohaterom walk o Warszawę będzie bardzo dużo – od wieńców pod pomnikami dowódców powstania, po Apel Pamięci przy pomniku Gloria Victis, rajd rowerowy i śpiewanie powstańczych piosenek. Odbędzie się też Marsz Powstania organizowany o godz. 17 na Rondzie Dmowskiego, gdzie co roku zbierały się największe tłumy.

W Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Jana Pawła II możemy oglądać wystawy poświęcone Powstaniu. W MPW pt. "Jaki znak Twój?", A w Muzeum JP II - wystawę o prymasie Stefanie Wyszyńskim jako powstańczym kapelanie.

Podczas obchodów przybędzie też pomników przypominających o bohaterach. Przy ul. Dobrej wisi już tablica poświęcona polskiemu Jamesowi Bondowi – Kazimierzowi Leskiemu ps. Bradl; od piątku swój pomnik na Powązkach Wojskowych ma najmłodszy uczestnik powstania z brygad szturmowych – Wojtuś Zalewski; a w niedzielę na Powiślu odsłonięty zostanie pomnik asa wywiadu Stanisława Jankowskiego „Agatona”. - Uczcijmy powstańców godnie i dostojnie – apeluje szef Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski.

Powstanie Warszawskie
Autor: Forum

Powstańcy uczą nas tego jak być silnym i jak być razem w trudnych czasach. Dziś ze względu na epidemię koronawirusa mamy tę trudną sytuację, trudny czas, choć oczywiście nieporównywalny do wojny i 1944 roku. Od lat budowaliśmy obchody Powstania Warszawskiego jako święto wspólnotowe, uroczystości dla każdego. Tymczasem pandemia spowodowała, że na te obchody nie może przyjść każdy. Maseczki, zachowanie bezpiecznych odstępów sprawia, że nie możemy zaprosić tyle osób, ile byśmy chcieli. Ale podjęliśmy ten trud, by większość stałych punktów obchodów, mimo ograniczeń, się odbyła. Będzie wspólne śpiewanie piosenek i rajd rowerowy. Ale większość warszawiaków namawiam do uczestniczenia w wydarzeniach za pomocą transmisji internetowych - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski

TU ODDAMY HOŁD POWSTAŃCOM

1 sierpnia – sobota

* Godz. 6 - wystawa plenerowa na ogrodzeniu Ogrodu Krasińskich - zdobycie niemieckiego obozu „Gęsiówka” przez Batalion AK „Zośka”

* Godz. 8.30 – składanie kwiatów przy tablicy płk Antoniego Chruściela „Montera” (ul. Filtrowa 68)

* Godz. 9 – składanie kwiatów pod pomnikiem „Mokotów Walczący 1944” (park Orlicz-Dreszera)

* Godz. 10 – składanie kwiatów pod obeliskiem AK (ul. Dworkowa)

* Godz. 11 – składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniew Ścibor-Rylskiego (Park Rydza-Śmigłego)

* Godz. 12.45 - kwiaty pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” (róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich)

* Godz. 13.30 – kwiaty pod pomnikiem Podziemnego Państwa Polskiego i AK (ul. Wiejska)

* godz. 14 uroczystość w Parku Powstańców na Woli

* Godz. 16 – kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” (Powązki Wojskowe)

* Godz. 16.30 - „Przejazd Świeczkowy” szlakiem bohaterskiej Woli

* Godz. 17 – Godzina W

* Włączone zostaną syreny

* Hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis (Powązki Wojskowe), transmisja na www.um.warszawa.pl

* Oddanie hołdu powstańcom na rondzie Dmowskiego - Marsz Powstania

* Godz. 20 - ognisko pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka)

* Godz. 20.30 - „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” (Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego) transmisja w TVP1 i na facebooku muzeum

WARSZAWA SKŁADA HOŁD POWSTAŃCOM.
Autor: Wojciech Artyniew

2 sierpnia niedziela

Godz. 10 – odsłonięcie pomnika Stanisława Jankowskiego „Agatona” (Karowa/Browarna)

Godz. 17 – Masa Powstańcza (rajd rowerowy szlakiem batalionów „Miotła i „Czata”).

Godz. 20 - „Pamiętnik z powstania warszawskiego” - spektakl w Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety na www.1944.pl