Praca Magdaleny Abakanowicz na wystawie „Polska Szkoła Tkaniny”

i

Autor: DESA Unicum

Niezwykła wystawa

Praca Magdaleny Abakanowicz na wystawie „Polska Szkoła Tkaniny”. Rarytas dla koneserów sztuki

2024-04-12 16:24

Tkactwo przez wieki uznawane było za domenę kobiet i w ogóle nie kojarzono tego ze sztuką. Na szczęście dziś jest inaczej! Do 18 kwietnia w DESA Unicum w Warszawie odwiedzać można niezwykłą wystawę „Polska Szkoła Tkaniny”.

Artyści chętnie sięgają po tkaninę, która łączy rzeźbę i malarstwo, a przy tym umożliwia pracę z dowolnym surowcem. Warto zwrócić uwagę, że najwybitniejsze dzieła tkackie stworzyły kobiety. Niewątpliwie jedną z najbardziej uznanych artystek, która sięgała po ten środek wyrazu, jest Magdalena Abakanowicz, której pracę można podziwiać na wystawie w DESA Unicum. Tkanina zatytułowana “Brun Carre” z 1971 r. to wielowymiarowa realizacja z charakterystycznymi dla tej twórczyni prześwitami. Poniżej dalsza część artykułu.

Praca Magdaleny Abakanowicz na wystawie „Polska Szkoła Tkaniny”

i

Autor: DESA Unicum

Wystawa w DESA Unicum w Warszawie zbudowana jest wokół artystów, którzy w latach 60. ubiegłego wieku sprawili, że tkanina osiągnęła status sztuki wysokiej i została przyjęta w poczet sztuk wyzwolonych. Na ekspozycji nie brakuje takich nazwisk jak Magdalena Abakanowicz, Jolanta Owidzka czy Barbara Falkowska. Na wystawie znalazły się także prace młodszego pokolenia plastyków: Andrzeja Rajcha, Jolanty Wagner i Joanny Pasynkiewicz.

Prezentacja odrestaurowanej taksówki MPK w Krakowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki