Zbierają bruk z ronda Dmowskiego. "Materiały prowokacyjne" znikają z miasta [ZDJĘCIA]

2021-11-10 16:16

Marsz Niepodległości 2021 już jutro (11.11.2021). Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią władz Warszawy, jak również prośbą wojewody mazowieckiego, na rondzie Dmowskiego trwa wielkie sprzątanie placu budowy. Usuwane są góry kostki brukowej, a nawet śmietniki i rowery! Wszystko po to, by nie prowokować uczestników Marszu Niepodległości 2021 do agresywnego wyrażania swoich negatywnych emocji.

Marsz Niepodległości 2021 w Warszawie

Marsz Niepodległości 2021 odbędzie się mimo trwającej od długich tygodni wojny o jego organizację. Jeszcze we wtorek, 9 listopada, pojawiały się informacje, że na tej samej trasie legalnie przejdą dwa przemarsze – ten organizowany przez 14 Kobiet z Mostu, jak również ten wzbudzający najwięcej kontrowersji organizowany przez Roberta Bąkiewicza.

W środę, organizatorki wydarzenia zaakceptowanego przez ratusz podjęły decyzję o odwołaniu swojego marszu. Oznacza to, że ulicami Warszawy, 11 listopada przejdzie Marsz Niepodległości 2021 o charakterze państwowym. Jego uczestnicy przejdą tradycyjną trasą, czyli od ronda Dmowskiego na błonie Stadionu Narodowego.

Wielkie sprzątanie w centrum Warszawy

Oprócz samej organizacji Marszu Niepodległości 2021 wiele emocji wzbudza również samo miejsce zbiórki jego uczestników. Chodzi o rozkopane rondo Dmowskiego. W ostatnich tygodniach pojawiały się głosy, że góry kostki brukowej rozłożonej na placu przebudowy, mogą posłużyć jako darmowa amunicja dla protestujących.

Władze miasta podjęły decyzję o uprzątnięciu terenu na czas Marszu Niepodległości 2021. Co więcej, wojewoda mazowiecki polecił ratuszowi uprzątnięcie z trasy marszu narodowców wszystkich potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Zniknąć mają więc nie tylko materiały budowlane, ale też ławki, kosze na śmieci, a nawet stojaki na rowery z Alej Jerozolimskich.

Praca na rondzie Dmowskiego wre. Od kilku dni wywożone są „materiały prowokacyjne”. Na miejscu pracuje grupa około 20 robotników. Warto mieć na uwadze, że w ubiegłych latach podczas marszu dochodziło do zamieszek. Agresorzy często używali w nich właśnie elementów kostki brukowej lub płyt chodnikowych. Prowadzone działania mają więc na celu uniknięcie tego typu sytuacji.

Prace prowadzone są nie tylko na samym rondzie, ale także w jego bezpośredniej okolicy. Pracownicy poza układaniem kostki brukowej, wyrównują podłoże. Robotnicy używają koparek, które służą do przemieszczenia materiałów budowlanych. Na miejscu obecna jest także policja.

Sonda
Braliście udział w Marszu Niepodległości 2021?
Centrum Warszawy zdewastowane po Marszu dla Izy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE