Praski radny interweniuje u prezydenta. Chce upamiętnienia legendarnego rybaka

2022-05-27 10:30
Praski radny interweniuje u prezydenta. Chce upamiętnienia legendarnego rybaka
Autor: Pixabay Praski radny interweniuje u prezydenta. Chce upamiętnienia legendarnego rybaka

W Warszawie stanie nowy pomnik? Nie wykluczone. Radny Pragi-Północ Kamil Ciepieńko skierował w tej sprawie wniosek do prezydenta Warszawy. Chce upamiętnienia rybaka Warsa, który według legendy, był założycielem stolicy, a od kilkuset lat znajduje się w cieniu popularności żony - Sawy. Jak wyglądałby pomnik i gzie by stanął? Radny ma pewien pomysł.

Pomnik Warsa stanie w Warszawie?

- To pomysł, obok którego żaden warszawiak nie powinien przejść obojętnie - stwierdził Kamil Ciepieńko, radny dzielnicy Praga-Północ. Złożył on pismo, w którym prosi władze Warszawy, aby rozważyły pomysł upamiętnienia legendarnego Warsa pomnikiem.

Zdaniem radnego w stolicy brakuje pomników, które przedstawiałyby jej początki. Legendę o Warsie i Sawie (bez względu na to, czy dotyczy rybaka i syreny, czy też małżeństwa, które miało uratować jednego z mazowieckich książąt) znają chyba wszyscy, ale wciąż pozostaje ona nieopowiedziana do końca. Co więcej, Warszawa od setek lat nie zrobiło nic, aby dawni kochankowie mogli znów być razem.

Przeczytaj też: Auto kilka razy koziołkowało. Za kierownicą pijany ojciec. Pasażerką była jego maleńka córeczka

Radny zwraca również uwagę na to, że stojąca samotnie na lewym brzegu Syrena jest powszechnie obecna w przestrzeni publicznej miasta. Wars z kolei został zupełnie pominięty i obecnie częściej kojarzy się z wagonem restauracyjnym niż z miastem.

Jak wyglądałby pomnik Warsa?

Radny Kamil Ciepieńko ma też pomysł na to, jak wyglądałby pomnik legendarnego rybaka. - Forma pomnika nie może być oczywista. Warto wykorzystać tafle rzeki i ciemność, która spowija dziki praski brzeg. Wyobraźmy sobie tradycyjny pomnik młodego rybaka z sieciami, których konstrukcje są zatopione w wodach Wisły. Po zmroku na środku rzeki, dzięki grze świateł, mogłaby pojawiać się Syrena. To oczywiście luźna wizja, a sam pomnik powinien być przedmiotem prac architektów – wyjawił radny.

To będzie miejsce dla każdej kobiety! W Warszawie powstaje Instytut Zdrowia Kobiet.

Gdzie stanąłby pomnik legendarnego rybaka?

Kamil Ciepieńko wskazał również potencjalne miejsce, w którym miałby stanąć pomnik. Zdaniem radnego idealnym miejscem byłoby bliskie sąsiedztwo powstającej kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę. - Uważam, że pomnik powinien powstać na brzegu rzeki, oczywiście po stronie Pragi. Być może właśnie w miejscu podpór kładki? - stwierdził Ciepieńko.

Kim był legendarny Wars?

Zdaniem radnego Wars był chłopakiem z Pragi, na terenie której prawdopodobnie urodzi się i wychował. Z legendy możemy wywnioskować, że był pracowity i nie opuszczało go szczęście. Lubił też spędzać czas nad rzeką. Był romantykiem wrażliwym na piękno natury. Jak głosi legenda, przez wiele nocy obserwował Syrenę, którą ujrzał w nurtach Wisły i w której zakochał się bez pamięci. Pewnego dnia Syrena o imieniu Sawa zostawiła dla niego rzekę i wspólnie stworzyli szczęśliwy związek.

Czy Wars doczeka się swojego pomnika nad Wisłą, by móc spoglądać na ukochaną Syrenę stojąca samotnie po drugiej stronie rzeki? Czas pokaże.

Sonda
Czy legendarny Wars powinien mieć swój pomnik w Warszawie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE