Protesty przed kościołami w Warszawie. Dramatyczna sytuacja na Krakowskim Przedmieściu

2020-10-25 19:10 Mateusz Nadworski PAP
Protest na Krakowskim Przedmieściu
Autor: Marta Woźniak Protest na Krakowskim Przedmieściu

Trwa protest pod kościołem Św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Już tylko nieliczne grupki protestujących próbują krzykiem zakłócić modlitwę kilku świeckich katolików.

Przed kościołem św. Krzyża odbył się w niedzielę protest związany z czwartkowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów o dopuszczalności aborcji. Doszło do przepychanek i incydentów. Interweniowała policja. Oddzieliła protestujących od kościoła radiowozami.

Grupa świeckich osób modli się na schodach prowadzących do kościoła. Na chodniku znajduje się kilkadziesiąt młodych osób skandujących: „wypier…, „piekło kobiet”, „prawa kobiet”. Mają plakaty z napisami: „Katolicy katują kobiety”, „Wara od kobiecych wyborów”. Mają tęczowe i czarne flagi.

Pijany potrącił i uciekł. Zmiótł z drogi kierowcę, który zmieniał koło w Fiacie

Wcześniej doszło do przepychanek oraz prób wtargnięcia manifestantów do kościoła. Wejścia do świątyni pilnowali młodzi mężczyźni. Na kurtkach mieli naszywki z napisem „Straż Marszu Niepodległości”.

Mimo ochrony wejścia do kościoła kilku uczestnikom protestu udało się wtargnąć do kościoła, w którym odbywała się msza i chrzest kilkorga dzieci. Zostali oni jednak wyprowadzeni. Według relacji osób pilnujących porządku miały one zakłócać przebieg nabożeństwa.

Warszawa: Wojna kobiet przenosi się do kościołów! Protestujący dewastują świątynie

Zamieszki pod kościołem na Krakowskim w Warszawie

Trzaskowski mówi o rodzinnej tragedii: - Te blizny zostają do końca życia

Rozrzucane są także ulotki m.in. z symbolem Strajku Kobiet i hasłem: "W imię matki, córki i umiłowanej siostry: wara od kobiet!" oraz w formie banknotów "200 eurokaczek".

Na miejscu jest też grupa kontrmanifestantów odmawiająca różaniec. Jeden z manifestujących wyrwał osobom modlącym się megafon, został zatrzymany przez policjantów. Modląca się grupa jest zagłuszana przez okrzyki protestujących.

Warszawa: Czterech rannych policjantów i 278 osób zatrzymanych! Mundurowi podsumowują kolejne protesty [GALERIA, WIDEO]

Z kolei jedna z protestujących kobiet na schodach przy figurze Chrystusa starała się wywiesić flagę, policjanci starali się to uniemożliwić, kobieta wówczas zaatakowała torebką policjanta. "Faszyści, policja - jedna koalicja" - rozlegały się skandowania.

Według relacji przekazanej przez gazetę wyborczą jedna z protestujących, która próbowała przedrzeć się do kościoła została zepchnięta ze schodów, w wyniku czego doznała obrażeń. Pogotowie ratunkowe zabrało ją do szpitala. 

Warszawa: W poniedziałek zablokujemy miasto! - mówią organizatorki demonstracji [GALERIA, WIDEO]

Na miejscu jest łącznie kilkudziesięciu policjantów, którzy chronią wejście do kościoła; stoi 10 radiowozów, z jednego z nich emitowany jest komunikat o stanie epidemii, zakazie zgromadzeń i nakazie noszenia maseczek.