Ptasia grypa znów atakuje na Mazowszu. Wojewoda wyznaczył obszar zagrożony

i

Autor: Pixabay Ptasia grypa znów atakuje na Mazowszu. Wojewoda wyznaczył obszar zagrożony

Niebezpieczeństwo

Ptasia grypa znów atakuje na Mazowszu. Wojewoda wyznaczył obszar zagrożony

2022-12-24 13:22

Wysoce zjadliwa ptasia grypa znów rozprzestrzenia się wśród ptactwa na Mazowszu. Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł 21 grudnia zwołał posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wojewoda wyznaczył obszar zagrożony ptasią grypą i zapewnił, że sytuacja jest pod kontrolą. Na terenie kilku powiatów obowiązują ograniczenia.

Ptasia grypa na Mazowszu

Wysoce zjadliwa ptasia grupa znów zabija ptactwo na Mazowszu. - Sytuacja jest pod kontrolą - zapewnił Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Co więcej, na wniosek Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Wojewoda Mazowiecki 22 grudnia wydał rozporządzenie, zgodnie z którym zostały wyznaczone obszary zapowietrzone i zagrożone.

Obszary zapowietrzone obejmują powiaty łosicki i gostyniński.

W powiecie gostynińskim:

  • w gminie Gostynin miejscowości: Anielin, Feliksów, Halinów, Kiełpieniec, Skrzany, Kleniew, Leśniewice, Nowa Wieś, Sieraków, Stanisławów Skrzański
  • w gminie Szczawin Kościelny miejscowości: Helenów Trębski, Osowia, Tuliska, Wola Trębska-Parcel, Wola Trębska

W powiecie łosickim :

  • w gminie Łosice miejscowości: Dzięcioły, Nowosielec, Patków, Świniarów, Niemojki, Woźniki, Zakrze
  • miasto Łosice w części położonej na północ od drogi wojewódzkiej nr 698

Z kolei obszar zagrożony obejmuje tereny w powiatach: gostynińskim, łosickim, płockim i siedleckim. Szczegółowe informacje na temat miejscowości włączonych do obszaru zagrożonego dostępne są TUTAJ.

Ograniczeniach na obszarach zagrożonych i zapowietrzonych

Na obszarach objętych ograniczeniami konieczne jest m.in. utrzymywanie ptaków w zamknięciu, oddzielnie od innych zwierząt, a także przeprowadzenie dezynfekcji zakładów, w których utrzymywane są ptaki. Co więcej, stada dotknięte ptasią grypą są wybijane oraz utylizowane.

Jak podało RDC, rozpoczęła się już utylizacja 55 tysięcy indyków na fermie drobiu w miejscowości Nowosielec w powiecie łosickim. W styczniu na tej samej fermie także wykryto ognisko ptasiej grypy. Zutylizowano wtedy 80 tys. sztuk drobiu.

Warto przypomnieć, że wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo niebezpieczny dla gospodarstw i szkodliwy dla gospodarki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki