Absurdalne rondo na Muranowie

i

Autor: Marcin Wziontek Absurdalne rondo na Muranowie

Klamka zapadła, radni podjęli decyzję. Znamy nazwę nowego ronda na Muranowie

2021-02-11 19:24

Rondo, które niedawno powstało na skrzyżowaniu ulic Mordechaja Anielewicza i Karmelickiej na Muranowie będzie miało wyjątkową nazwę. Radni Śródmieścia podjęli decyzję. Będzie to rondo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Znamy nazwę ronda na Muranowie

Klamka już zapadła. Radni Śródmieścia wybrali nazwę, jaką będzie nosiło rondo na skrzyżowaniu ulic Mordechaja Anielewicza i Karmelickiej. Decyzję tę podjęli podczas czwartkowej sesji. Warto przypomnieć, że rondo mieści się w sąsiedztwie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Z kolei Anielewicz, patron przyległej ulicy, był przywódcą powstania w getcie warszawskim. Nic więc dziwnego, że samo rondo będzie nosiło nazwę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Informację przekazał rzecznik dzielnicy Jakub Leduchowski. "Rada #Śródmieście #Warszawa pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie nadania nazwy "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" - rondu, które niedawno powstało na #Muranów (Anielewicza/Karmelicka)" - napisał na Twitterze.

Jak dodał: "Radni dzielnicy zasugerowali też umiejscowienie tablicy informacyjnej". Z tekstu, który załączył do wpisu, wynika, że radni chcieliby, aby taką tablicę umieszczono właśnie na tym skrzyżowaniu. Według ich propozycji tablica zapisana byłaby w języku polskim, ale zawierałaby też tłumaczenia na język: angielski, rosyjski, niemiecki i hebrajski. Znalazłyby się na niej informacje na temat tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a w szczególności - jak zasugerowali radni - liczby przyznanych odznaczeń z podziałem na narodowości.

Czym jest tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata?

Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata to piękne wyróżnienie. Wyraża hołd osobom, które w latach II wojny światowej bezinteresownie narażały życie dla ratowania swoich żydowskich przyjaciół, sąsiadów, znajomych, a często zupełnie obcych ludzi. W Polsce niemieccy okupanci za taką pomoc karali śmiercią.

Ogólnoświatową inicjatywę nadawania tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata tym nielicznym, którzy okazali Żydom pomoc w najciemniejszej chwili ich historii, Instytut Yad Vashem rozpoczął w 1963 r. Do dziś w Yad Vashem zbiera się Komisja ds. Wyznaczania Sprawiedliwych wśród Narodów Świata pod przewodnictwem sędziego Sądu Najwyższego, która bada każdy przypadek i przyznaje tytuł. Osoby uznane za Sprawiedliwych otrzymują medal oraz certyfikat, a ich nazwiska zostają uwiecznione na Murze Sprawiedliwych. Na medalu wybita jest sentencja z Talmudu: "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat".

Do 1 stycznia 2020 r. tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata odznaczonych zostało łącznie 27 712 bohaterów z całego świata, którzy pomagali Żydom w czasie II wojny światowej, w tym 7112 Polaków, 5851 Holendrów i 4130 Francuzów - podaje Yad Vashem na swej stronie internetowej. Wśród Sprawiedliwych z Polski jest m.in. Władysław Bartoszewski i Irena Sendlerowa. W ostatnim czasie tytuł Sprawiedliwego otrzymał polski dyplomata, konsul Konstanty Rokicki z Grupy Berneńskiej, która w okresie wojny masowo fałszowała paszporty w Szwajcarii, by ratować Żydów z Holokaustu.

Wielka śnieżyca nad Warszawą. Drogi znów są białe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki