Rafał Trzaskowski

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI / SUPER EXPRESS / EAST NEWS Rafał Trzaskowski

Afera w warszawskim ratuszu

Rafał Trzaskowski będzie zeznawał w prokuraturze. „Sytuacja niebywała”! CBA zatrzymało jego urzędnika. W tle katastrofa autobusu

2022-12-08 11:50

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski będzie zeznawał w prokuraturze jako świadek w sprawie zatrzymania Michała Domaradzkiego, dyrektora biura bezpieczeństwa w ratuszu. - Tak w poniedziałek o godz 10 mam się stawić w prokuraturze. W Szczecinie, bo w Warszawie się nie dało. Więc pojadę – oświadczył Rafał Trzaskowski. Całą aferę z zatrzymaniem dyrektora przez CBA określa jako niebywałą i polityczna. Zwłaszcza, że prokuratura ujawniła treść prywatnych wiadomości wysyłanych prezydentowi Warszawy.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom z Żoliborza i Mokotowa. Chodzi o ujawnianie osobom nieuprawnionym informacji z postępowań karnych. Te „nieuprawnione informacje” miał otrzymywać także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Prokuratura ujawniła treść wiadomości prywatnych między prezydentem a szefem miejskiego biura bezpieczeństwa Michałem Domaradzkim.

Michał Domaradzki, były szef stołecznej policji a od 2020 roku szef miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego został w minionym tygodniu zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Usłyszał zarzuty i został wypuszczony. Prokuratura zarzuca mu, że w celu osiągnięcia korzyści osobistej (przychylność przełożonego, czyli prezydenta Warszawy) nakłonił Małgorzatę M. (wiceszefowa Prokuratury Rejonowej na Żoliborzu) do ujawnienia informacji z prowadzonego śledztwa.

Odłamkowym w tej sprawie może dostać prezydent Rafał Trzaskowski. Prokuratura ujawniła bowiem prywatne wiadomości, wysyłane prezydentowi przez Michała Domaradzkiego w 2020 roku po katastrofie autobusu na moście Grota-Roweckiego, oraz rozmowy o nim dyrektora biura i prokurator Ewy W. Co to za informacje? „Ewa muszę wiedzieć o krwi pierwszy. Znaczy po Tobie” – pisał do Ewy W. Michał Domaradzki. „(…) Ewa W. pytała Małgorzatę M: „a tak serio Małgoś zależy mi na inf o wynikach krwi. Top secret oczywiście. Da się?”. Ewa W. odpisywała dyrektorowi: „dawaj do RT zanim dotrze z innego źródła”. Pisała też koleżance w podziękowaniu za informacje: „Gosieńka, RT jest Twoim dłużnikiem – a ja trzy razy bardziej”. Domaradzki z kolei raportował Trzaskowskiemu o ustaleniach w sprawie korowcy autobusu: „Jutro ok 9.00 ma być wynik z krwi. Jak będzie dodatni idzie Prokuratura z kierowcą na areszt”. „Mocz czysty jak Pan wie. Decyzja prokuratora kierowca jednak został zatrzymany. Czekają na wynik krwi. Będę go miał pierwszy. Dam znać”. Trzaskowski jest oburzony postępowaniem prokuratury.

- Sytuacja jest skandaliczna i bezprecedensowa. Niebywałe! Prokuratura dzieli się z opinią publiczną korespondencją między mną a szefem biura, która pochodzi z inwigilacji – komentuje Rafał Trzaskowski. Wyjaśnia, że chodziło o zapewnienie bezpieczeństwa warszawiakom. Po wypadku autobusu na moście prezydent rozważał zawieszenie umowy z przewoźnikiem.

Prokuratura odpowiedziała Trzaskowskiemu, że sugestie o inwigilacji są nieuprawnione a prezydent będzie mógł wyrazić swoją opinię jako świadek w w tej sprawie.

Prezydent Rafał Trzaskowski poinformował w czwartek (8 grudnia), że stawi się na przesłuchaniu w prokuraturze. I zgadza się zeznawać jako świadek.

- Tak w poniedziałek 12 grudnia o godz 10 mam się stawić w prokuraturze. W Szczecinie, bo w Warszawie się nie dało. Więc pojadę – oświadczył Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski będzie zeznawał w prokuraturze w sprawie zarzutów wobec Domaradzkiego

i

Autor: Marek Kudelski / Super Express; Artur Hojny/Super Express Trzaskowski będzie zeznawał w prokuraturze w sprawie zarzutów wobec Domaradzkiego
Sonda
Czy zatrzymanie przez CBA urzednika z ratusza zaszkodzi wizerunkowi prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany